A dobogó szív transzplantációja
Hírek nyomában
Mint arról június elején a magyar média is beszámolt, Cambridgeben dobogó szívet ültettek egy ötvennyolc éves brit férfi mellkasába. A híradások szerint „a páciens a világon elsőként kapott fagyasztott helyett dobogó szívet, az eljárás pedig megnöveli a transzplantációs mutétre várók esélyeit, mert a gépre kapcsolt szerv hosszabb ideig alkalmas a beültetésre, mintha jegelnék”. Bruce Rosengard professzor, a cambridge-i sebészcsoport irányítója a BBC-nek elmondta: a beavatkozás sikere bebizonyította, hogy az új metódus egyenértéku a régivel. Hozzátette: a forradalmi újítás nemcsak a szív-, hanem a májátültetésekhez is alkalmazható.
MEDICAL TRIBUNE
Nem az átültetés alatt dobogott!
A hír valós jelentőségének megértéséhez feltétlenül tisztázni kell, még ha leegyszerűsítve is, a szívsebészet két technikai alapkérdését.
1. Miért van szükség az aorta lefogására a nyitott szívműtétek végzésekor?
2. Hogyan lehet a koszorúérkeringés kirekesztése mellett is megőrizni a szívizom épségét?
Nyitott szívműtétről akkor beszélünk, ha a szív valamelyik üregét szélesen meg kell nyitni a műtét elvégzéséhez. A szív üregeinek megnyitásakor a pillanatnyi nyomásviszonyoknak megfelelően levegő juthat a szív üregeibe, és a dobogó szív levegőt pumpálhat az artéria pulmonalisba és az aortába. Ez súlyos következményekkel járhat, elsősorban a bal szívfélen végzett műtétekkor. A nagyvérköri légembólia kivédésének legbiztosabb módja az aorta lefogása. Az aorta lefogásakor a szívmotor a szervezet egészét képes oxigenizált vérrel ellátni, a szív kivételével. Az aortalefogás ideje alatt vagy nincs koronáriakeringés, vagy azt a koszorúerek perfúziójával kell biztosítani.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!