Írásos nyilatkozat
Az ellátás visszautasításának joga
Korlátozások
E jog esetében alapelv, hogy a beteget megilleti az ellátás visszautasításának joga, kivéve, ha annak elmaradása mások életét vagy testi épségét veszélyeztetné.
Ha olyan ellátást akar visszautasítani, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, azt csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében teheti meg. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek.
Életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítására csak abban az esetben ad lehetőséget a törvény, ha a beteg olyan súlyos betegségben szenved, amely az orvostudomány mindenkori állása szerint rövid időn belül – megfelelő egészségügyi ellátás mellett is – gyógyíthatatlan és halálhoz vezet. Ez esetben is azonban csak akkor lehetséges a kezelés visszautasítása, ha egy háromtagú orvosi bizottság a beteget megvizsgálja és egybehangzóan, írásban nyilatkozik arról:
• a beteg döntését annak következményei tudatában hozta meg
• az említett feltételek fennállnak
• a beteg az orvosi bizottság nyilatkozatát követő 3. napon – két tanú előtt – ismételten kinyilvánítja a visszautasításra irányuló szándékát.
Amennyiben a beteg nem járul hozzá az orvosi bizottság vizsgálatához, a kezelés visszautasítására vonatkozó nyilatkozata nem vehető figyelembe. (A bizottság tagjai: a beteg kezelőorvosa, egy – a beteg gyógykezelésében részt nem vevő – a betegség jellegének megfelelő szakorvos, valamint egy pszichiáter szakorvos.) A beteg a visszautasításra vonatkozó nyilatkozatát bármikor, alaki kötöttség nélkül visszavonhatja.
A törvény nem teszi lehetővé, hogy a beteg visszautasítsa az életfenntartó vagy életmentő beavatkozást, ha várandós és előre láthatóan képes a gyermek kihordására.
A beteget, illetve az általa kijelölt nyilatkozattevőt az ellátás visszautasítása során nem szabad semmilyen eszközzel döntésének megváltoztatására kényszeríteni. Ezt éppoly fontos tudni, mint hogy a beteg ez esetben is jogosult szenvedéseinek enyhítésére, fájdalmainak csökkentésére.