Az autófágia mechanizmusainak felfedezéséért a tokiói műszaki egyetem molekuláris sejtbiológusa, Yoshinori Ohsumi kapta idén az orvosi Nobel-díjat – adja hírül gyorshírben a BBC. Ohsumimunkájasegít feltárni, hogy mi áll a legkülönbözőbb betegségek, így a rák, vagy a Parkinson-kór hátterében. A jabán kutatónak sikerült rábukkannia azokra a génekre, amelyek a sejtek autofágiáját szabályozzák, és amelyeknak a hibái minden bizonnyal betegségeket okozhatnak.
Az autofágiaegy természetesvédekező folyamat, amelyet a szervezet a túlélés érdekében tart fent. Ez teszi lehetővé például, hogy megbírkózzon az éhezéssel, vagy a vírusokkal és baktériumokkal. Az "önfelfalás" folyamata teszi lehetővé, hogy a régi sejtek helyére újak léphessenek. Más betegségek mellett az öregedés vagy a demencia hátterében is az autofágia állhat. Már folynak olyan gyógyszerkutatások, amelyek az autofágián keresztül célozzák a rák, vagy más betegségek gyógyítását.
Az Alzheimer’s & Dementia folyóiratban október 3-án jelent meg a Lancaster University kutatóinak cikke, amelyben arról számoltak be, hogy ígéretes áttörést értek el Alzheimer-kór kezelésében - egyelőre állati modellszervezetekben.
Az orvosi szakterületek szétválása óta létezik a nőgyógyászat, amely alapvetően a női reprodukcióval és annak szerveivel foglalkozik. A FÉRFIGYÓGYÁSZAT...