hirdetés
2024. március. 29., péntek - Auguszta.
hirdetés

Megszületett az első szakmai útmutató a gyermekkori 2-es típusú cukorbetegség kezelésére

Az Amerikai Gyermekgyógyász Társaság idén januárban először adott ki terápiás irányelveket a gyermekkori 2-es típusú cukorbetegségre vonatkozóan. Döntésüket azzal magyarázzák, hogy az utóbbi három évtizedben meredeken emelkedett az elhízott gyermekek száma, ami a diabétesz problémáját is magával hozta.

Korábban a 2-es típusú cukorbetegség szinte kizárólag csak a felnőtteket érintette, gyermekkorban rendkívül ritkán fordult elő. Az utóbbi időben azonban egyre több 2-es típusú cukorbeteget azonosítanak a gyermekek között is, ami nagy fejtörés elé állította az orvosokat, hiszen gyermekeket kellett „felnőttkori betegség” miatt kezelniük. A gyermekorvosok többsége inkább az 1-es, mint a 2-es típusú diabétesz kezelési elveivel volt tisztában.

A hiány pótlására született meg az American Academy of Pediatrics (AAP) új irányelve, melyet a Pediatrics című lap is nyilvánosságra hozott (Pediatrics 2013;131:364–382).

Elöljáróban a cikk is kiemeli a betegségtrendekben bekövetkezett változásokat, melyekért leginkább a gyermekkori elhízás ugrásszerű elterjedését teszik felelőssé. A 10 és 18 év közötti korosztályban is nagy hangsúlyt kell helyezni az életmódbeli változtatásokra, elsősorban az étrendre és a testmozgásra, melyeknek első terápiás megközelítésként prioritást kell kapniuk. Ki kell emelni ugyanakkor, hogy gyermekkori 2-es típusú cukorbetegségben pusztán életmódbeli változtatásokkal az esetek kevesebb mint 10 százalékában érhetők el a terápiás célértékek. Ketózis, ketoadidózis vagy súlyos hiperglikémia esetén, illetve olyan esetekben, melyek nem sorolhatók egyértelműen sem az 1-es, sem a 2-es típusba, inzulinkezelés alkalmazandó – írja az AAP irányelve. Minden más esetben az elsőként választandó terápia az életmód megváltoztatása (diéta, testmozgás), gyógyszeres kezelés szükségessége esetén pedig metformin adandó.

Felhívják a figyelmet, hogy az új irányelvnek nem célja, hogy átvegye a klinikai döntéshozatal helyét vagy olyan útmutatót adjon, melyet minden 2-es típusú cukorbeteg gyermek esetében egységesen alkalmazni kell. Inkább ajánlás, mintsem minden esetre változtatás nélkül ráhúzható sablon. A gondozó orvosnak a gyermek- és serdülőkori 2-es típusú diabétesz kezelésében jártas szakemberrel kell konzultálnia, amennyiben nem sikerül elérni a terápiás célt, illetve ha inzulinkezelés bevezetése látszik szükségesnek. Az AAP tisztában van azzal, hogy az alapellátásban dolgozó gyermekorvosok egy része − a beteg életkora, az egyidejűleg fennálló egyéb betegségek és/vagy egyéb aggodalmak miatt − talán nem érzi magát kellőképpen felkészültnek a 2-es típusú cukorbetegség megfelelő kezelésére. Ezért azt javasolják, hogy amennyiben az orvos elbizonytalanodik, úgy azonnal utalja diabetológus szubspecialistához betegét. Azokban az esetekben, amikor szakorvos diagnosztizálja a betegséget, a házi gyermekorvosok a szakorvossal folyamatos együttműködésben biztosíthatják, hogy a gyermek mindvégig korszerű gondozásban részesüljön.

De miért is olyan nehéz a gyermekkori 2-es típusú cukorbetegség felismerése?

A 2-es típusú diabétesz gyermekkori előfordulása kapcsán néhány speciális körülménnyel számolni kell. Ezek közé tartozik, hogy a betegség hosszú ideig rejtve maradhat, amihez hozzájárul az is, hogy a gyermekkori cukorbetegség sok esetben tünetmentes vagy csak enyhe tünetekkel jár. A diagnózis felállításához vértesztre van szükség. A gyermekkori 1-es és 2-es diabétesz elkülönítési kritériumai nem mindig egyértelműek. Ebben a korcsoportban előfordulhat, hogy az egyik típusra jellemző tünet a másik típusban is jelentkezik. Például az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyermek is lehet elhízott, illetve a 2-es típusban is jelentkezhet ketoacidózis.

A szakemberek mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabétesz incidenciájának meredek emelkedéséről számolnak be a nyugat-európai országok, illetve az Egyesült Államok gyermekpopulációjában. A The Lancet című lapban nyilvánosságra hozott 2009-es felmérés szerzői úgy becsülik, hogy az 1-es típusú cukorbetegek száma az 5 évesnél fiatalabb gyermekek csoportjában megkétszereződik, a 15 év alattiak körében pedig körülbelül 70 százalékos emelkedés várható a következő húsz évben.

„Régebben minden annyira egyértelmű volt. Ha gyermekről volt szó, akkor 1-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltunk, ha felnőtt, akkor 2-es típusút. Ha hirtelen alakul ki, akkor megint csak 1-es típusú diabétesz. Manapság már nincs ilyen könnyű dolgunk − mondja dr. Cydney Fenton, az Akron Gyermekkórház diabetológiai és endokrinológiai centrumának vezetője. − Fontos tudni ugyanakkor, hogy a 2-es típus több szövődményt okoz gyermekkorban, mint felnőttkorban.”

(Forrás: Pediatrics, Medical News Today, Akron Children’s Hospital)

 

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés