hirdetés
2024. április. 25., csütörtök - Márk.

A KSH szerint is sok dolgozó hiányzik az egészségügyből

Egyes kórházi osztályokon jelentős a gyógyító személyzet hiánya – állapítja meg a Portfolio szerint a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a csütörtökön megjelent Magyarország 2018 című kiadványban.

A 240 oldalas dokumentum egészségüggyel foglalkozó részében a KSH a legutóbbi adatok alapján megállapítja, hogy az egészségesen várható élettartam hossza évek óta változatlan. Hazánkban a nők várható élettartama és az egészségesen leélhető időszaka között közel 18, a férfiak esetében 13 év a különbség, azaz átlagosan ennyi időt küzdenek betegségekkel az életük során. A várható élettartam tekintetében az országon belül nagyok a különbségek: míg a Közép-Magyarország nagyrégióban a két nem elmaradása az uniós átlagtól csak 1-1 év, addig az észak-alföldi férfiaké és a dél-dunántúli nőké már több mint 8 év volt.

A KSH friss jelentése azt is kimondja, hogy egyes kórházi osztályokon jelentős a gyógyító személyzet hiánya. Az egészségügy 185 ezer álláshelyének 79%-ában orvosokat (42 ezer) és szakdolgozókat (104 ezer) foglalkoztattak 2017-ben. A működéshez szükséges álláshelyek 4,0%-a üres (az orvosi 3,8, a szakdolgozói 3,4%-a). Az orvosi állások 38, a szakdolgozói állások 52%-a a fekvőbeteg-ellátásban van, ahol az orvosi állások 6,2, a szakdolgozói állások 4,9%-a betöltetlen. Az üres orvosi álláshelyek aránya Szabolcs-Szatmár-Bereg (9,9%) és Jász-Nagykun-Szolnok (7,1%) megyében a legmagasabb, de további hat megyében és Budapesten (4,5%) is átlag (3,8%) feletti – összegzi az adatokat a Portfolio.

(forrás: Portfolio)
hirdetés

Könyveink