Új neurobiológiai és kémiai kutatási program indul
Új neurobiológiai és kémiai kutatási projektet indít a BrainVisionCenter Nonprofit Kft. (BVC) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 300 millió forintos támogatásával.
A tájékoztatás szerint a több pillérből álló program célja a hallucinációszerű, inger nélküli magabiztos döntések és a V1 populációs kódok oksági vizsgálata egérmodellben, valamint új Ca2?-érzékeny StyRhod szenzorok és fenoxazin származékok fejlesztése.
A projekt célja, hogy mélyebb, oksági magyarázatot adjon az agykérgi hálózatok által létrehozott észlelési és döntési folyamatokra. Emellett az intézet kutatói új kémiai eszközöket fejlesztenek a biológiai jelátviteli és képalkotási vizsgálatok támogatására. A közlemény szerint a program egyszerre épít a modern számítási idegtudomány kvantitatív kereteire és a biológiai kémia eszközfejlesztő szemléletére.
A kutatás átfogó célja annak megértése, miként alakítja az agy a döntéseket a vizuális információk nyomán. Mi történik akkor, amikor az érzékszervi jel gyenge vagy hiányzik, mégis "biztosnak" tűnő észlelés és döntés születik. Ennek vizsgálatához jól mérhető viselkedési feladatokat alkalmaznak, ahol az egereknek vizuális jelek alapján kell döntést hozniuk.
A méréseket nagy felbontású képalkotó eljárásokkal kapcsolják össze, amelyekkel az elsődleges látókéregben sejtszinten követhető az idegsejtek aktivitása. Célzott fényalapú beavatkozásokkal azt is tesztelik, hogy bizonyos idegsejtcsoportok összehangolt működése önmagában képes-e egy adott döntést előidézni vagy megerősíteni.
Az idegtudományi pillér azt vizsgálja egérmodelleken, hogy milyen agykérgi mechanizmusok teszik lehetővé a magabiztos döntéshozatalt gyenge vagy hiányzó szenzoros inger esetén. A kémiai pillér keretében új, biológiai alkalmazásokra alkalmas fluoreszcens eszközöket hoznak létre. E fejlesztések hosszabb távon új képalkotó, bioérzékelő és diagnosztikai irányokat alapozhatnak meg.
A közlemény szerint a program hosszabb távon hozzájárulhat az észlelés és döntéshozatal idegrendszeri alapjainak pontosabb megismeréséhez, valamint új mérőeszközöket adhat a biológiai és orvos-biológiai kutatások kezébe.























