Új korszak köszönthet be az optogenetikában
A GyártásTrend szerint egy arizonai fejlesztésnek köszönhetően jelentős korlátoktól szabadulhat meg a módosított neuronok fény alapú működtetésére épülő tudományág.
Az optogenetika rendkívül ígéretes technológia, amelyet talán valamikor a szorongás csökkentéséhez, a függőségek kezeléséhez vagy a vakság gyógyításához is fel lehet majd használni. A módszer keretében fényérzékeny fehérjéket adnak a megfelelő agyi idegsejtekhez, majd beültetett LED-ekkel a szükséges időben megvilágítják és ilyen módon aktiválják őket. A protein bevezetéséhez és az implantációhoz jelenleg agyműtétet kell végezni, ezért az Arizonai Egyetem tudósai létrehoztak egy eszközt, amellyel csökkenteni lehet a módszer invazivitását.
A pár milliméter nagyságú kellék olyan vékony, mint egy papírlap, és közvetlenül a fejbőr alá, a koponya külső oldalára kell beültetni. Vezeték nélküli aktiválás után a találmány a csonton keresztül bocsát fényt a releváns idegsejtekre. Az üzemeltetéshez szintén nem kell kábel, hiszen egy, a külvilágban generált elektromágneses mezőből merít energiát a készülék.
Egereken már sikeresen tesztelték a rendszert, közli a lap.