hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.
hirdetés

 

Lassíthatja az öregedést a taurin

Klinikai vizsgálatokat sürgetnek a kutatók, miután állatkísérletek terén a taurin már bizonyított, írja a VG.

Kutatók egy csoportja szerint itt az ideje a taurin széles körű klinikai vizsgálatának, miután állatkísérletek szerint a táplálékkiegészítő – mely sokáig Magyarországon is az energiaitalok alapvető összetevője volt – lelassítja az öregedési folyamatot, hosszabb és egészségesebb életet biztosítva ezzel.

A taurin egyébként természetes módon is jelen van a szervezetben, ám a kor előrehaladtával a szintje csökken. Egereken és majmokon végzett kísérletek szerint a mesterséges pótlása az öregedés megtorpanását idézte elő, sőt az egerek tovább is éltek a kísérletek során.

Dr. Vijay Yadav, a Columbia Egyetem professzora – aki a kutatást is vezette – szerint ezen eredmények az emberek számára is relevánsak, ezért lenne szükség az aminosav klinikai vizsgálatára. A Müncheni Műszaki Egyetem professzora szerint a kísérletet placebót és taurint kapó személyek összehasonlításával lehetne elvégezni, és bár azt nehéz lenne vizsgálni, hogy valóban tovább élnek-e a kísérlet alanyai, arra fény derülhetne, hogy tovább maradnak-e egészségesek, ami az orvostudomány célja.

Egerek után makákókon végeztek kísérleteket. Azt tapasztalták, hogy a taurin megállította az elhízást, csökkentette a vércukor szintjét, javította a csontok sűrűségét és az immunrendszert. Yadav szerint vannak jelei annak is, hogy a táplálékkiegészítő az emberekre is hasonló hatást gyakorol: 12 ezer 60 év feletti európai adatainak elemzése során arra jutottak, hogy a magasabb taurinszint mellett ritkábban fordult elő az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás, valamint enyhébb gyulladásokkal társult. Megerőltető kerékpáros edzések pedig növelték az anyag szintjét a Sience-ben megjelent jelentés szerint.

Klinikai vizsgálat nélkül a tudósok nem javasolják, hogy növeljük taurinbevitelünket tablettákkal, energiaitalokkal vagy épp étrendünk változtatásával – írja a The Guardian. Taurint a szervezetünk is termel, de húsban és kagylóban is előfordul, ám a legtöbb egészségesebb étrend sok zöldséget és gyümölcsöt is tartalmaz. Az energiaitalokban – melyek többsége Magyarországon nem is tartalmaz taurint – pedig más szerek is vannak, melyekből a túlzott bevitel káros lehet.

A teljes információt ITT olvashatja

(forrás: Világgazdaság)

cimkék

Olvasói vélemény: 10,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink