Tudomány
Közeli rokonok is egybekelhetnek
Más kérdés, hogy amennyiben a házasulni szándékozó rokonokat genetikai tanácsadásra küldik, a jegyző az engedélyről megalapozottan határozhatna, és az esetleg születendő gyermek szempontjait is érvényesíthetné. A tárca ellenérve: erre a lehetőségre az anyakönyvvezető ugyancsak felhívhatja a párok figyelmet, másfelől könnyen lehet, hogy ők nem is akarnak közös utódot, akkor pedig a házasság nem jelent kockázatot.
Mellesleg elsősorban felvilágosító munkára van szükség - vélik -, mintsem hogy a viszonylag közeli hozzátartozók közötti szorosabb viszonyt törvényekkel tiltsák. (A Btk. csak az egyenesági rokonok szexuális kapcsolatát minősíti büntetendő vérfertőzésnek.)
Az ügyben megszólaló genetikusok - akiket állításuk szerint a módosításról nem kérdeztek, de a kodifikátorok szerint erre nem volt szükség, hiszen nem új jogintézményt találtak ki - meg is kezdték a felvilágosító munkát. Czeizel Endre és mások leginkább azt emelték ki, hogy a hozzátartozók génállományának egy része közös, ezért az örökletes betegségek kockázata jóval nagyobb, ha a szülők egymás rokonai. Például unokatestvérek esetében - akik különben házasodhatnak - a közös gének aránya egy a nyolchoz, míg egy testvér és testvérének a gyermeke esetén ez egy a négyhez. A kockázat tehát a kétszeresére nő, és a betegség átörökítésének valószínűsége a nagybácsi és unokahúg frigye esetén Czeizel szerint már megközelítheti a tíz százalékot.
Azt azonban, hogy ebből lesz-e kihirdetett törvény, egyelőre nem tudni; az államfőnek a jövő héten kell döntenie arról, hogy aláírja-e az új Ptk.-t, vagy visszaküldi megfontolásra a parlamentnek, esetleg az Alkotmánybíróságtól előzetes normakontrollt kér.
Forrás: Lencsés Károly, Népszabadság Online