Azbesztválság: tények, kockázatok, megoldások
A Magyar Tudományos Akadémia új elnöke, Pósfai Mihály által indított témanapok célja, hogy az akadémiai köztestület tagjai társadalmi szempontból kiemelt fontosságú és interdiszciplináris megközelítést igénylő témákat vitassanak meg, majd erre alapozva javaslatokat fogalmazzanak meg szakpolitikusok, döntéshozók számára. Az első témanapon a nyugat-magyarországi azbeszthelyzetet elemezték geológusok, orvosok, jogászok és mérnökök.
Az azbesztet mint kiváló fizikai tulajdonságokkal rendelkező természetes anyagot egykor széles körben alkalmazták, amíg ki nem derült róla, hogy porának belélegzése daganatos megbetegedéseket okozhat. Használatát ezért már évtizedekkel ezelőtt betiltották. Így a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés váratlanul felbukkant ügye érthető módon sokkolta és felháborította a magyar társadalmat, a közvéleményben számos jogos kérdés fogalmazódott meg az okokkal, a felelősséggel, de legfőképpen az ott élők egészségével és a megoldási lehetőségekkel kapcsolatban.
További részletek és a tanácskozásról készített videó ide kattintva elérhető.























