hirdetés
2025. július. 24., csütörtök - Kinga, Kincső.
hirdetés

 

Tudomány

Agyunk kannabinoidjai

Egyik felfedezés éri a másikat a belső kannabinoidokkal – az idegrendszerben termelődő, cannabisszerű hírvivőkkel – kapcsolatban. Nem véletlenül: bár csak nemrég óta ismertek, az idegrendszerben betöltött szerepük óriási. A magyar agykutatás kezdettől komoly részt vállalt e molekulák felderítésében. Hét évvel ezelőtt kimutatták, hol hatnak az agyban – most pedig, hogy honnan jönnek...
A Nature Reviews Neuroscience júliusi száma a legkiemelkedőbb eredmények közt hozta a magyar agykutatásnak a Journal of Neuroscience-ben publikált új eredményét. Freund Tamás kutatócsoportjának Katona István által vezetett részlege (Magyar Tudományos Akadémia, Kísérleti Orvostudományi Kutatóközpont, Agykéreg Kutatócsoport, Molekuláris Neurobiológiai Laboratórium) elsőként mutatta ki, hol keletkeznek az agyban a cannabisszerű molekulák, azaz a belső kannabinoidok.

Marihuána, fű, joint, ganja... ki gondolná, hogy hatóanyaga egy olyan vegyülettel áll rokonságban, amely az agyban éppen szabályozó szerepet tölt be? Első hallásra különös állítás. Hiszen ez a hatóanyag, amikor kívülről juttatja be az ember, épp hogy módosulást okoz az agyi folyamatokban, s ennek köszönhetők a szer által okozott tipikus tapasztalatok: például a víziók, hallucinációk, vagy a logikus gondolkodás és az emléknyom-képződés kvázi szünetelése.

Az idegrendszerben termelődő belső kannabinoidok azonban nem a szokatlan élmények előállításában vesznek részt, hanem az idegsejtek közti kommunikációt szabályozzák. Rendkívül elterjedtek az élővilágban – a csalánozók törzsétől fölfelé minden élőlényben megtalálhatók –, és magán az idegrendszeren belül is; ehhez képest meglepő, hogy csak másfél évtizede bukkantak rájuk. Lássuk röviden az előzményeket!

Az indiai vadkender szárából és leveléből származó drogok (hasis, marihuána) kábító hatásáért legnagyobb részben felelős molekulát, a THC-t (delta-9-tetra-hidro-cannabinol) 1964-ben fedezte fel egy izraeli kutató, Raphael Mechoulam (Héber Egyetem). E külső kannabinoid megtalálása után csaknem 30 évvel, 1992-ben ismét Mechoulamnak sikerült elkülönítenie egy, az emberi agy által termelt anyagot, amelynek élettani hatása szinte megegyezik a marihuána hatóanyagáéval. Ezt az ananda (boldogság) szanszkrit szó után anandamidnak nevezték el. Később kiderült, hogy van egy sokkal gyakoribb kannabinoid is, a kevésbé költői nevű 2-AG, amely a tanulásért felelős agyterületek idegpályáit befolyásolja. Hamarosan az is világossá vált, hogy a külső kannabinoidok azért tudják kifejteni hatásukat, mert olyan érzékelők (receptorok) vannak az agy idegsejtjein, melyek képesek ezeket megkötni. Ezek közül leggyakoribbak a CB1 receptorok.

Az idegsejtek közti információátadás, „beszélgetés” a szinapszison, a sejtek közti igen kicsi, 10–20 nanométeres résen keresztül történik úgy, hogy a „küldő” sejt idegrostja (axonja) kémiai hírvivőket juttat el a „fogadó” idegsejt nyúlványára (dendritjére). A sokmilliárd agykérgi idegsejt mindegyike 50–80 ezer szinapszissal rendelkezik.

Freund Tamás és Katona István még 1999-ben fedezték fel, hogy a CB1 kannabinoid érzékelők a szinapszis küldő idegsejtjének nyúlványán találhatók, ahol hírvivő anyagok felszabadulását – ezáltal az információ sejtről sejtre való átvitelét – szabályozzák. Most, 7 évvel később ismét ugyanez a kutatócsoport mutatta ki – Katona István és Urbán Gabriella vezetésével –, hogy a kannabinoidok termelődése a szinapszisok fogadó sejtjén történik.

A kannabinoidok tehát a szinapszisban a tipikussal ellentétes irányba, a fogadótól a küldő felé utaznak. Ez végleg érvényteleníti azt a hagyományos felfogást, hogy a szinapszisokban egyirányú jelátvitel zajlik. Az új modell szerint a fogadó idegsejt szabályozhatja a hírvivők felszabadulását a küldő idegsejtből, visszafelé való jelzés útján. Ebben vesznek részt a kannabinoidok. Mi lehet a jelentősége ennek? Valójában más, „klasszikus” hírvivők felszabadulásának „kordában tartása”. A fogadó sejt megvédheti magát attól, hogy a küldő sejt felől érkező hírvivők túlzottan elárasszák. E visszacsatolás akkor lép életbe, ha a küldő sejt oly nagy mennyiségű hírvivővel bombázza a fogadót, hogy azok mintegy „kicsorognak” a szinapszis oldalain. A fogadó idegsejt ilyenkor kannabinoidot juttat vissza a küldő sejt érzékelőjéhez, hogy a hírvivők kibocsátását csökkentse.

Katona és kutatócsoportja fény- és elektronmikroszkópos vizsgálat során megállapította, hogy a kannabinoidok serkentősejteken termelődnek, méghozzá azok fogadó nyúlványainak (dendritjeinek) tüskéin. Ezek a mikrométer nagyságrendű tüskék kitüntetett helyek az idegrendszeren belül, ugyanis mindennemű tanulásban döntő szerepet játszanak. Hozzájuk érkeznek a többi idegsejt felől azok a serkentő bemenetek, amelyek megerősödése a tanulás, gyengülése a felejtés alapja.

Valószínű, hogy a kannabinoidok a tanulás több típusában is részt vesznek azáltal, hogy szabályozzák az idegsejtek közti kapcsolatok erősségét. A tanulásnak léteznek kóros formái is. Ilyen például a tanult félelem, amelyről az ember hiába tudja, hogy nincs valódi oka, mégsem tud tőle szabadulni. Kóros tanulás ezenkívül a függőség is, amely újra és újra a szer bevételére késztet. Sőt újabban a krónikus fájdalmat is egyfajta tanulásnak tulajdonítják. A kóros tanulás különféle formái más-más idegrendszeri szinteken történnek, így egyik az érzelmekbe, másik a viselkedésbe avatkozik bele, harmadik a testérzésbe. Közös vonás azonban, hogy makacsak, nehéz őket kioltani.

A kutatók ugyan munkájuk során alapvetően azt vizsgálják, hogyan „beszélgetnek” az idegsejtek, mégis, eredményeiknek óriási hozamuk lehet – például az említett kóros tanulási formák, vagy az epilepszia gyógyszeres kezelése terén. Olyan gyógyszereket várhatunk, amelyek úgy oldják a szorongást, hogy közben nem kábítanak és nem vezetnek függőséghez; vagy olyan epilepszia elleni szereket, amelyek nem csökkentik az éberséget.

Az idegsejtek közti kapcsolatok ilyen mélységű feltárásával ugyanis sokkal célzottabban lehet az idegműködés valamely apró lépésébe beavatkozni – csak ott és csak annyira, ahol és amennyire szükséges.

cimkék

Olvasói vélemény: 10,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink