A gyerekkori bántalmazás felgyorsítja az öregedést
Azok a gyerekek, akiket elhanyagolnak és éheztetnek, lassabban növekednek, azok viszont, akiket fizikailag és lelkileg bántalmaznak, gyorsabban öregednek, közli a 24.hu.
A Biological Psychiatry tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók leírják, hogy 250, nyolctól tizenhat éves gyerek és tinédzser esetét vizsgálták, akiktől nyálmintát vettek, majd elbeszélgettek velük és szüleikkel azzal kapcsolatban, hogy zaklatásnak vagy nélkülözésnek vannak-e kitéve otthon. A 250 fős minta nem volt teljesen reprezentatív: 27 százalékuk jött például nagyon alacsony jövedelmű családból érkezett, 61 százalékuk pedig színesbőrű, írja a lap. A gyerekek negyede élt át szexuális zaklatást, 42 százalékuk pedig fizikai bántalmazást. A nélkülözésről beszámoló gyerekek száma alacsonyabb volt, csak 16 százalékuk mondta, hogy éhezett már életében.
A kutatók az interjúk után arról gyűjtöttek információkat, hogy a gyerekek mikor érték el a pubertáskort, és hogy hogyan alakult náluk a epigenetikus vagy sejtes öregedés. Megállapították, hogy azok, akik fizikai vagy szexuális bántalmazástól szenvedtek, gyorsabban, míg a nélkülözők lassabban öregedtek sejti szinten.
A tanulmány azt is vizsgálta, hogy van-e összefüggés a bántalmazás, nélkülözés és a később kialakuló mentális és egészségügyi problémák között. A kutatók arra jutottak, hogy a felgyorsult öregedés hajlamosabbá teszi a gyerekeket a későbbi depresszióra, felnőttkorban pedig megnöveli az esélyeket a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, a kognitív hanyatlás és a túlsúly kialakulásának.
„A gyerekkori bántalmazás már akár nyolcéves korban is felgyorsíthatja az öregedést” – írja egy sajtóközleményben Katie McLaughlin, aki most már a Harvard Egyetemen tanársegéd, de a kutatásban még a Washingtoni Egyetem kutatójaként vett részt.