hirdetés
hirdetés

DR. Bardócz mariann cikkei

  #1
2003-02-01 00:00:00

Sinusitis, tbc vagy rák

A nyaki lymphadenomegalia nem számít ritkaságnak, és általában ártalmatlan betegség tünete, azonban nem hagyható kivizsgálás nélkül. Azt, hogy banális fertőzés okozta, csak a fertőzés sikeres kezelése után mondhatjuk ki, máskülönben ugyanis – idősebb betegeknél egyre nagyobb eséllyel fellépő – életveszélyes daganat diagnosztizálását mulaszthatjuk el. Kórosnak számít az a nyirokcsomó, amely kemény, környezetéhez rögzül, vagy 1,5 centiméternél nagyobb.

Legtöbbször persze fül-orr-gégészeti fertőzések (például sinusitis vagy pharyngitis) miatti reaktív lymphadenopathia áll a duzzanat hátterében, írják közleményükben a Philadelphiai Orvostudományi Egyetem kutatói. Infekcióra utalnak az akut tünetek, így a láz, a torokfájás és a köhögés, illetve az anamnézisben szereplő utazás, feji trauma, rovarcsípés és állatokkal való szorosabb kontaktus. Egyetlen, nem fájdalmas, megnagyobbodott nyirokcsomó idős betegeknél tuberculosis gyanúját keltheti, gyermekeknél valószínűbb az atípusos mycobacterium-fertőzés.

A macskakarmolási betegség is okozhat lymphadenomegaliát hónapokkal a sérülés után. Amennyiben az anamnézis és a fizikális státus gyulladásra utal, dönthetünk, hogy kivárjuk a fertőzés spontán lefolyását, vagy – ha baktériumfertőzésre gyanakszunk – 1-2 hétig széles spektrumú antibiotikumot adunk.

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.