hirdetés
hirdetés

Nemes Gábor cikkei

  #1
2003-04-01 00:00:00

Kampány az utolsó pillanatban

Kezdik komolyan venni az AIDS elleni küzdelmet Kínában, ahol már hivatalosan is több mint egymillió vírusfertőzött él. Ha számuk a jelenlegi ütemben nő tovább, az évtized végére tízmillióan lesznek, vagyis annyian, mint Magyarország egész lakossága.

A kínai kormányzat a kül- és belföldi szakemberek nyomására már kimondta, hogy az országot fenyegető legnagyobb egészségügyi veszély az AIDS. Az eddigi tessék-lássék akciók után most több fronton is jelentős áttörésre szánták el magukat, kezdvén ezt a legolcsóbb és egyben leghatékonyabb módszerrel: a felvilágosítással. Az egyelőre teljesen tájékozatlan falusi lakosságot azzal a 12 részes tévésorozattal akarják elérni, amelyet éppen az AIDS napján kezdtek el sugározni a központi és vidéki televízióállomások. Úgy számolják, ezúttal hatszázmillió kínai paraszthoz jut el az üzenet; ők, ha hallottak is valamit az AIDS-ről, többnyire azt tartják, az csak az erkölcstelen életet élő külföldiek gondja, és persze fogalmuk sincs a védekezésről. Ami a hagyományosan szemérmes vidéki Kínában egyébként is nehéz ügy. Már az is erőteljes helyi ellenállást vált ki, hogy megszüntették a gumi óvszerek nyilvános reklámjának korábbi tilalmát, és azokat több helyütt ingyen osztogatják a különösen veszélyeztetettnek ítélt csoportok tagjainak.

Vérből épült falu

A WHO szerint a kínai AIDS-ellenes kampány az utolsó pillanatban indult. Ennek ellenére optimális esetben el lehet érni, hogy a jelenlegi évi 30 százalékos növekedési ütemet 2005-re évi 10 százalékra nyomják le, amennyiben igazak a hivatalos statisztikák és a fertőzések 70-80 százalékát a vérkereskedelem, valamint a kábítószer-fogyasztás okozza – vagyis a vírushordozók földrajzilag és társadalmilag körülhatárolható gócokban koncentrálódnak.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.