hirdetés
hirdetés

Bencze Mariann cikkei

  #1
2004-06-01 00:00:00

Gyönki vendégvárás

A Tolnai Hegyhátról a Dél-Dunántúlt kicsit is ismerő olvasónak a dimbes-dombos szőlőtermő vidék jut eszébe. A régió nem szűkölködik nevezetes műemlékekben, kastélyokban és templomokban sem, de ezúttal nem ezekről, még csak nem is a borról, hanem a sörről lesz szó.

A Gyönk nevű település házi sörfőzdéje azoknak fog tetszeni, akik szeretik a markáns ízeket, a jó hangulatot és a takaros kis helyeket. A sváb hagyományokat idéző sörözőnek otthont adó település csupán 2200 lelket számlál. A kis közösség azonban nemcsak a Tájházára, két tannyelvű gimnáziumára és evangélikus templomára büszke, hanem erre a több mint tíz éve működő családi vállalkozásra is. A Kemler Sörözőre.

Az út mentén cégér hívogat: Hausbrauerei – Kemler Alpin Bier. Füves udvarban áll az épület, benne igényesen megmunkált fapadok és asztalok. A házi ízek maradandó élményt jelentenek a téli hidegben is, nyáron viszont kifejezetten hívogató a szalmából készített kis figurákkal és kukoricababákkal díszített kerthelyiség. Nemcsak a gyönkiek, a gimnazisták vagy a környező településről érkezők kóstolták már a Kemler-sört, de a söröző vissza-visszatérő vendégei azok a németajkú ismerős-jóbarátok is, akik a település testvérvárosaiban laknak. Gyakran megfordulnak itt ők is, régi emlékeiket idézik a sör mellett a „trink, trink” kezdetű nótával, sok nevetéssel, jó beszélgetésekkel.

  #2
2004-04-01 00:00:00

Helyek

Először markáns illatélményben részesültem: vaníliás pipadohány füstje csapott meg. A látvány is hamar levett a lábamról: a kávézó falai hangulatos, fekete-fehér képkiállítással fogadtak. Régi reklámok, jelenetek egy-egy filmből, színészportrék. A kedvencem, Audrey Hepburn tekintete – jól ismert őzikeszemével most azt lesi, ki mit fogyaszt. Hátul olykor egy-egy dzsessz-szám hangzik fel, finom bossa nova, gyakran Edith Piaf is. Az Alföld közepén, a belvárosban, a Deák utca 18-ban. A szegedi Grand Café.

A név persze önmagában még semmire sem garancia. A bizonyosság a hely szellemiségében lakik. A működtető álmaiban, és abban, ahogy a kávéház- és mozilátogató közönség, valamint a meghívott alkotók, irodalmárok, képzőművészek, zenészek a szegedi „művészmozi-létet”  hétköznapi történéssé fabrikálják. Mondom, nélkülözhetetlen volt mindehhez három nő álma, akiknek egyike egy felsőoktatási kollégium igazgatója is. Erdélyi Ágnes bölcsészkart végzett tanárember, aki – elmondása szerint – majdnem profi módon megtanult gazdálkodni. (A másik két alapító: Szabó Éva Andrea, aki korábban a csongrádi mozi munkatársa volt és Nagy Mária, aki a főiskola után Budapestről költözött Szegedre, hogy a vállalkozás elindításánál jelen lehessen.)

Virágzó, népszerű kulturális találkozóhely ez az art mozi Szegeden. Színtere a délutáni kávézásnak, az esti mozizásnak, az éjszakai kocsmai életnek – immár nyolc éve. És szívet melengető, amikor egy kiállításmegnyitón vagy hangversenyen tanár és diákja összefut, s eszmét cserél a látottakról-hallottakról.

Emlékezetes maradt a Café Debussy-estje: egy fuvolista, egy zongorakísérő és egy énekes bűvölte el a hatvanhárom férőhelyes mozi közönségét. A zenés számok között szimbolista költők versei hangoztak el, miközben a falra korabeli képeket vetítettek, hogy a nézők vizuális kíváncsiságát is kielégítsék.

hirdetés
hirdetés

A környéki idegrendszer megbetegedéseit összefoglaló néven neuropátiáknak hívjuk. A neuropátiák jóval gyakoribbak, mint a központi idegrendszer betegségei, mégis méltatlanul a neurológia „perifériáján” helyezkednek el.

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.