hirdetés
hirdetés

Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Dr. Szilasi Mária cikkei

  #1
2026-03-03 14:27:00

2015. november 1. óta a jogszabályváltozásnak köszönhetően az oxigénkoncentrátorok hozzáférése jelentősen könnyebbé vált, a Nemzeti Egészségbiztosítási Pénztár kölcsönzéses formában támogatja a hozzájutást. A nemzetközi és a hazai gyakorlatban egyaránt a házi oxigénterápia legelterjedtebb, legkorszerűbb, legköltséghatékonyabb módja az oxigénkoncentrátor használata. Az oxigénkoncentrátor a legalacsonyabb fajlagos költségű preferált oxigénforrás. A cseppfolyós oxigénellátó rendszerek hordozható tartálya lehetővé teszi a beteg lakáson kívüli mozgását és rehabilitációját. A hordozható oxigénkoncentrátor biztonságos ellátási forma. A COPD-kezelés szerves részét képezi az expectoratiót és a helyes légzéstechnikát elősegítő, a légzőizmok erejét, az izomerőt és a teljesítőképességet fokozó, az életminőséget javító, ambulánsan és otthon végezhető légzőszervi rehabilitációs terápia.

hirdetés
hirdetés

A virus fertőzések következtében kialakult neuropátiás (NP) fájdalmak a szomato-szenzoros idegrendszer károsodása következtében fellépő neuropátiás fájdalmak nagy, heterogén csoportjába tartoznak, melyek lehetnek akutak és krónikusak, érinthetik a központi és a perifériás idegrendszert vagy mindkettőt. 

hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.