hirdetés
hirdetés

DR. MECSEKY LÁSZLÓ cikkei

  #1
2017-07-05 00:00:00

A közel egymillió lakost érintő diabetes egyik legsúlyosabb szövődménye, a láb gyakran kifekélyesedő betegsége időskorban különösen nehezen kezelhető. A szerző erre vonatkozó gyakorlati tanácsai húszévnyi végtagmentő munka tapasztalatain alapulnak.

  #2
2005-09-01 00:00:00

Kívánatos környezet

Ismerjük-e eléggé a nedves kötözések fortélyait? Kötve hiszem. A prospektusok ritkán térnek ki a fontos részletekre, használható, a ma kötszereit is magyarázó kézikönyvvel pedig még nem találkoztam. A tájékozódást a támogatási lista besorolási hibái is nehezítik.

A nyitott sebkezelés során – ellentétben a varratokkal egyesített sebek vagy az elhalt lábujjak terápiájával – nem szabad a seb kiszárítására törekednünk, mert károkat szenvedhet a sebgyógyulás fiziológiás folyamata. Az öreg sebészek még ismerik a kifejezést, miszerint a fertőzött gócban jó, ha jelen van a „pus bonum et laudabile”. Hasonlóképpen kívánatos a sebgyógyulás reparációs folyamatában a nedves környezet. A gélek és géles kötszerek, amelyek kifejezetten a kiszáradás ellen igyekeznek védeni a nyitott sebet, mégsem tartoznak rutin eszközeink közé. Pedig jócskán vannak kiváló anyagok, csakhogy a bő kínálat kockázattal is jár. Sokszor eszembe jut apám bölcs orvosi tanácsa: „Inkább kevés szerrel gyógyíts fiam, de azt ismerd jól!”

  #3
2005-05-01 00:00:00

Diabéteszes lábsebek ellátásaű

Átalakult a sebkezelés fegyvertára: elfeledhetjük a mul-lapot, a ragasztóplasztot és a hidrogén-peroxidot, viszont már kaphatók az antibakteriális kötszerek, amelyekkel nem fenyegeti a krónikus fekéllyel élő beteget a szepszis veszélye.

A legalább tíz éve fennálló vagy nem megfelelően kezelt diabétesz gyakran okoz súlyos alsó végtagi szövődményeket. A láb csont-ízületi struktúrájának megváltozása, a fokozott deformáció kóros talpi nyomáspontokhoz vezet, azok pedig közel 10 százalékban mélyre terjedő fekélyekhez. Az ok a perifériás idegek és erek károsodása, a neuropátia és mikroangiopátia, amelyet kb. 25 százalékban makroangiopátia, ateroszklerotikus érszűkület súlyosbít. A kezelés nagy kihívás több szakma számára a diabetológus belgyógyásztól az infektológusig. A szeptikus szövődmények zömét a sebészeti osztályon látják el, ahol széles feltárás, gyakran kis amputáció történhet. Sajnos az amputációk száma túl magas még a fejlettebb egészségüggyel rendelkező országokban is. Pedig a betegek megfelelő menedzselése mellett eszközeinkkel jobb eredményeket is elérhetnénk. A fegyvertárban fontos helyet elfoglaló korszerű kötszerek és segédanyagok teszik a sebészileg legbiztonságosabb nyitott sebkezelést „szalonképessé”, illetve elviselhetővé a krónikus fekéllyel élő betegek mindennapjait.

 

hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.