hirdetés
hirdetés
2024. május. 03., péntek - Tímea, Irma.
hirdetés

Ajánlás a gyermekek internetes védelméért

A Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal ajánlást fogadott el múlt szerdai ülésén a szűrőszoftverekre és a káros internetes tartalmak esetén alkalmazandó figyelemfelhívásokról, amely elsősorban a hírközlési, az internet-hozzáférést nyújtó cégek és a tartalomszolgáltatók számára szolgál iránymutatásul. 

A kötelező erővel nem bíró dokumentum a többi között ösztönzi, hogy a szűrőszoftverekben legyenek előre kiválasztható életkori profillehetőségek, de legyen mód az egyedi beállításokra és a naplózásra is. A március 12-én megalakult tanácsadó testület, a 21 tagú Gyermekvédelmi Internet-kerekasztal a média- és hírközlési piac szereplőinek orientálására és önkéntes jogkövetésük támogatására megalkotta az első javaslatcsomagot.

Az ajánlás szűrőszoftverekkel kapcsolatos javaslatai közé tartozik, hogy a programok magyar nyelven, ingyenesen legyenek hozzáférhetőek, azok a kulcsszavak, a tartalomkategóriák szerinti szűréseket többnyelvű szótárak segítségével végezzék el, és a közösségi oldalakon tapasztalható visszaélések elkerülésére legyen lehetőség a személyes adatok megadásának korlátozására is.

Az ajánlás szerint a szülő, a gondviselő a gyermekvédelmi szűrőszoftverekben előre beállított, például életkor szerint megkülönböztetett profilokból választhat, így azokat a kezelésben kevésbé jártas felnőttek is egyszerűen használhatják. Lehetőség nyílik a finomhangolásra, a kulcsszavak, a letiltott vagy engedélyezett oldalak, a napi használati idő bővítésére, szűkítésére, testre szabására is. Az ajánlás kiáll amellett, hogy legyen lehetőség a naplózásra, azaz a felügyelt gyermek által látogatott honlapok listázására is, és ha a kiskorú megsérti a szűrőbeállításokat, akkor a szoftver automatikusan értesítheti erről a szülőt egy előre megadott e-mailben.

A káros internetes tartalmak esetén alkalmazandó figyelemfelhívásokra vonatkozóan az ajánlás javasolja, hogy a tartalomszolgáltató a veszélyes tartalom megjelenítése előtt ellenőrizze a felhasználó életkorát, és jól látható módon és szöveggel utaljon arra, hogy a szóban forgó tartalom káros a kiskorúakra. Az ajánlás, amely a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján olvasható, erre kész szövegjavaslatot is tartalmaz, amelyet erre a linkre kattintva lehet elérni.

(forrás: Kreatív Online)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés