Fiatalok fogamzásgátlása a szexuális szokások ismeretében
A nemi úton terjedő betegségek megelőzésére feltétlenül ajánlott a kondom használata a hormonális fogamzásgátló tabletták szedésével párhuzamosan.
Jól tudjuk, hogy a nem kívánt terhességnek súlyosabb egészségügyi, pszichés és szociális következményei vannak a serdülők számára, mint bármely fogamzásgátló esetleges mellékhatása. Azt is nagyon jól tudjuk, hogy nekünk, nőgyógyászoknak lényegesen többet kell nyújtanunk, mint egy terhességmegszakítás vagy egy fogamzásgátló tabletta felírása.
Elvekre van szükség, társadalmi összefogásra. Tapasztalataink szerint azok rendelkeznek a legkevesebb információval a helyes fogamzásgátlási módszerekről, akik a leginkább veszélyeztetettek: a fiatal korosztály, a tizenévesek, akik vagy egyáltalán nem használnak fogamzásgátlót, vagy barrier módszereket alkalmaznak. Nagy hangsúlyt kell fektetni a nem kívánt terhességek megelőzési lehetőségeire és a sürgősségi fogamzásgátlás kérdéseire.
A szakrendeléseken, ha a tinédzserek megjelennek fogamzásgátlási igényükkel, akkor már többnyire eldöntött tény, hogy ők fogamzásgátló tablettát szeretnének szedni. Tizennégy éves kor felett a serdülőknek joga van a fogamzás elleni védekezésre. Magyarországon a polgári jog a 14 év alatti gyermeket cselekvőképtelennek, a 14 és 18 év közötti fiatalt viszont korlátozottan cselekvőképes személynek tekinti, így saját maga megkötheti a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése körébe tartozó kisebb jelentőségű szerződéseket. Ez utóbbi jogi megfogalmazás teszi lehetővé, hogy a hozzánk forduló, saját ügyeiben megfelelően tájékozott 14–18 éves fiatalt anélkül is elláthassuk a gyermek-nőgyógyászati rendelésen, hogy ehhez minden alkalommal a szülő jelenlétére és beleegyező nyilatkozatára lenne szükség.
A hormonális fogamzásgátlás elkezdhetőségének eldöntése nőgyógyász szakorvos feladata, speciális esetekben az országosan kialakított gyermek-nőgyógyászati hálózat is igénybe vehető.
Az alkalmazás feltételei
A pubertás stádiumának megítélésére szolgáló pontrendszer sémája a 6. ábrán látható.
A hormonális fogamzásgátlás fiatalkori alkalmazása kapcsán az alábbi feltételeket és szempontokat kell figyelembe venni:
- A menarche után másfél–két év eltelte (a ciklusok több mint felében bekövetkezik ovuláció);
- Huszonegy és harmincöt nap közötti ciklusok (rendszeres mensesek);
- Fejlett másodlagos nemi jellegek megléte (Borsos-féle pontrendszer);
- Ovulatióra utaló szubjektív és objektív jelek (középidős fájdalom, alaphőmérséklet mérése, folliculometria);
- Szexuális aktivitás;
- Ellenjavallatok hiánya.
A hormonális fogamzásgátlás abszolút ellenjavallatai:
- thrombosis-hajlam, terhesség;
- endokrin betegségek (diabetes, hyperlipidaemia);
- cardiovascularis betegségek (súlyos hypertonia);
- rosszindulatú daganatok;
- hepatitis utáni állapot;
- tisztázatlan vérzési rendellenesség;
- migrén súlyos formái.
A hormonális fogamzásgátlás relatív ellenjavallatai:
- mérsékelt hypertonia;
- depresszió;
- oligo-amenorrhoea;
- epilepsia;
- májműködési zavar;
- epehólyag-betegség;
- gombás hüvelyi fertőzés;
- myoma;
- a hossznövekedés még nem fejeződött be.