2025. június. 06., péntek - Norbert, Cintia.
hirdetés
hirdetés

Semmelweis-szobrot avatott Merkely Béla Firenzében

Az anyák megmentőjeként ismert Semmelweis Ignác szobrát avatta fel Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora Firenzében, az Európa legrégebbi árvaháza és gyermekvédő központjaként ismert Ospedale degli Innocenti kertjében szerda késő délután.

Merkely Béla a szoboravatást követően az MTI-nek elmondta: az orvosoknak feladata, hogy tudományukban újat fedezzenek fel, a nehézségekre megoldásokat találjanak, a betegek életminőségét javítsák. Semmelweis Ignác ebben is példakép számunkra, és most ezt a példaképet Firenzébe is elhoztuk - hangoztatta.

Az ünnepélyes avatáson jelen volt Kovács Ádám Zoltán, Magyarország római nagykövete, Lantos Krisztina, a Római Magyar Akadémia igazgatója, Erika Emma Fodré, az Olasz-Magyar Egyesület alelnöke, valamint Rosiwall László, a Semmelweis Emlékbizottság elnöke és Sabrina Breschi, az Ospedale degli Innocenti vezérigazgatója. Az alkotást hivatalosan Maria Grazia Giuffrida, a fenntartó Istituto degli Innocenti elnöke vette át, majd leplezte le a Semmelweis Egyetem rektorával.

Giuffrida beszédében együttműködést ajánlott fel a magyar kormánynak és a magyarországi családvédelmi szervezeteknek. Semmelweis Ignác szobra az épület belső udvarában kapott helyet, ahol az intézménybe járó gyermekek és szülők nap mint nap elhaladnak. A szoboravatáson a firenzei és a római magyar közösség tagjai is részt vettek.

Madarassy István Kossuth-díjas szobrászművész alkotása a huszonhetedik Semmelweis-szobor, melyet a magyar kormány támogatásával a Semmelweis Egyetem neves intézményeknek adományoz. Olaszországban ez a második, 2023-ban Perugiában, a város orvostudományi egyeteméhez tartozó Santa Maria della Misericordia-kórházban emeltek szobrot.

A Semmelweis Egyetem és a Semmelweis Emlékbizottság munkájának eredményeként a világ négy kontinensén felállított szobrok a magyar orvos munkássága, tudományos öröksége és az orvostudomány terén tett forradalmi felfedezése előtt tisztelegnek - olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében.

Az 1419-ben alapított Ospedale degli Innocenti, az "ártatlanok ispotálya", több mint hatszáz éve eredeti célját szolgálja. A reneszánsz idején Európa első árvaházaként és gyermekotthonaként kezdte el működését: az épület utcai frontján ma is látható a forgóteknő, amelyben a nem kívánt csecsemőket helyezték el. 1875-ig több mint félmillió gyermeket fogadtak be.

Az intézmény ma is gyermek- és családvédelemmel foglalkozik, önkormányzati bölcsőde és óvoda működik itt, valamint tucatnyi szülőnek és gyermekének nyújt biztonságos elhelyezkedést. Ezen kívül pediátriai kutatóközpont is működik falai között.

Az Ospedale degli Innocenti a firenzei reneszánsz egyik gyöngyszemének számít, mivel a legnagyobb korabeli festők, építészek és szobrászok járultak hozzá szépítéséhez, köztük Botticelli, Ghirlandaio és később Borromini, aki az egykori ispotály árkádsorát valósította meg.

 

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink