2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Összehangolják törekvéseiket G7-csoport tagjai

Koronavírus: utazási korlátozások, kitiltások, fertőtlenítő permetezés

Oroszország kitoloncolja a fertőzött külföldieket, Izrael nem engedi belépni azokat, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak, ahol pedig permeteződrónokkal fertőtlenítik a falvakat.

Hongkong korlátozza az átjárást Kínából

Hongkong tovább korlátozza az átjárást Kínából az új koronavírus járvány megfékezésére - jelentette be Carrie Lam hongkongi kormányzó hétfőn a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán megjelent tudósítás szerint.

Az újabb intézkedéseknek köszönhetően kedd éjfél után Kína és a különleges közigazgatási övezetének számító Hongkong között már csupán két határátkelőn át – a sencseni öbölnél, illetve a Hongkongot a dél-kínai Csuhajjal, valamint Makaóval összekötő hídon – lehet majd közlekedni, illetve zavartalanul üzemel tovább a város nemzetközi repülőtere is. Lam elmondta: azzal, hogy csütörtök éjféltől már hat határátkelőhelyet lezártak, és egyéb forgalomkorlátozásokat is életbe léptettek Hongkong és az anyaország között, már eddig is felére csökkent a városba utazók száma.

A hongkongi vezető emellett hangsúlyozta az újabb karanténtáborok kialakításának fontosságát az esetleges fertőzöttek, valamint a velük kapcsolatba került emberek elkülönítésére. Mivel helyi lakosok tiltakoztak a táborok ellen amiatt, hogy azokat a lakónegyedekhez túlságosan közel kívánják kialakítani a hatóságok, Lam felszólította a lakosságot és a körzeti vezetőket arra, hogy hagyjanak fel az ellenállással.

A kormányzó megköszönte azoknak az egészségügyi dolgozóknak a munkáját, akik nem csatlakoztak a sztrájkoz, amellyel a szervezők a hongkongi-kínai határ teljes lezárását kívánták kieszközölni. A sztrájkoz több mint 2400 kórházi dolgozó csatlakozott. Lam egyúttal biztosította az egészségügyben dolgozókat arról, hogy elegendő védőfelszerelés fog a rendelkezésükre állni.

Permeteződrónokból fertőtlenítenek kínai falvakat

Permeteződrónból fertőtlenítenek kínai falvakat, hogy megakadályozzák a koronavírus terjedését – közölte a drónokat gyártó kínai vállalat magyar partnercége az MTI-vel.

Az ezer drónból álló flotta napi ezer veszélyeztetett kínai falut permetez klórtartalmú fertőtlenítőszer és víz keverékével. A drónos permetezés segít az épületek és tereptárgyak fertőtlenítésében, és fontos szerepet tölt be abban, hogy az olyan potenciális vírushordozók, mint például a patkányok és más rágcsálók minél kisebb eséllyel kerüljenek kapcsolatba a koronavírussal.

Egy drón naponta nagyjából 40 hektárnyi területet képes lepermetezni. A drónokat speciálisan kiképzett pilóták és a kínai hadsereg drónpilótái kezelik.

Oroszország arra készül, hogy kitoloncolja a fertőzött külföldieket, korlátozzák a beutazást Kínából

A koronavírus elleni védekezés nemzeti terve lehetővé teszi a fertőzött külföldi állampolgárok kitoloncolását – jelentette ki Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök a hétfői moszkvai kormányülésen.

Misusztyin szerint a kormány által megalakított operatív törzs ellenőrzése alatt tartja a helyzetet, és Oroszországban megvannak a védekezéshez szükséges gyógyszerek és eszközök. Rámutatott, hogy az általa jóváhagyott nemzeti védekezési terv a megbetegedett külföldiek kitoloncolása mellett lehetővé teszi más korlátozó intézkedések, egyebek között az elkülönítés és a karantén bevezetését is. A kormányfő a koronavírus-helyzetre való tekintettel kezdeményezte az orosz befektetési fórum elhalasztását, amelyet Szocsiban február 12. és 14. között terveztek megtartani.

Tatyjana Golikova, a védekezésért felelős miniszterelnök-helyettes közölte: a Kínából érkező külföldiek keddtől kezdődően csak a seremetyjevói repülőtéren keresztül érkezhetnek Oroszországba. A szabály csak az Eurázsiai Gazdasági Unió állampolgáraira, a hivatalos küldöttségekre és az oroszországi lakhatási engedéllyel rendelkezőkre nem vonatkozik. Kijelentette, hogy ideiglenesen korlátozzák a Kínából származó "egzotikus" állatok, halak és növények minden fajtájának behozatalát és tranzitját. Szavai szerint jelenleg nincs ok további korlátozó intézkedések meghozatalára, egyebek között rendkívüli állapot kihirdetésére.

Golikova szerint az orosz hatóságok azt tervezik, hogy a vírus terjedésének megakadályozása érdekében február 14-én leállítják azokat az Oroszország és Kína között közlekedő charterjáratokat. A két ország között egyébként hétfőn leállt a vasúti személyszállítás, Oroszország távol-keleti határait pedig már múlt héten lezárták.

A miniszterelnök-helyettes elmondta: az orosz légierő gépei hétfőn indulnak Kínába, hogy kimenekítsék a leginkább fertőzött Hupej tartományból az onnan hazatérni kívánó mintegy 133 orosz állampolgárt. Az evakuáció szerdáig tart majd. Hozzátette, hogy Oroszország hamarosan humanitárius segélyt küld Kínába, s az ehhez szükséges papírmunka már elkezdődött. Golikova szerint egyébként Peking még mindig nem bocsátotta Moszkva rendelkezésére az új koronavírus vakcinájára és fajtaváltozatára vonatkozó adatokat, így azokat az orosz szakembereknek más forrásból kellett beszerezniük.

Golikova azt ígérte, később fogják meghatározni, hogy hova toloncolják majd vissza Oroszországból Kínába a vírussal fertőzött embereket.  A kormányfő-helyettes szerint egyébként nem bukkantak koronavírus-fertőzés nyomára azoknak a körében, akik  Bajkálontúli területen, illetve a Tyumeny megyében elkülönített kínai beteggel érintkeztek.

Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője, Anna Popova kijelentette, hogy az általa vezetett hatóság tisztségviselői koronavírus-fertőzés gyanúja esetén elrendelhetik bárki kórházba helyezését vagy elkülönítését. A Roszpotrebnadzor egyébként azt javasolta az orosz munkaadóknak, hogy hosszabbítsák meg a holdújév alkalmából hazatért kínai alkalmazottaik szabadságát.

A Magnyit orosz élelmiszerüzlet-lánc hétfőn leállította a zöldség és a gyümölcs behozatalát Kínából.

Izrael nem engedi belépni az országba azokat a külföldieket, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak

Az izraeli egészségügyi minisztérium a belügyi hatóságokkal közösen rendeletet adott ki, amely szerint nem léphetnek be az ország területére olyan külföldiek, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak.

Az egészségügyi minisztérium egy másik rendelete kéthetes házi karantént ír elő minden olyan izraelinek, aki Kínából érkezik az országba vagy ott járt az utóbbi két hétben. A tizenhármas kereskedelmi televízió esti híradása szerint a karanténre kötelezett izraelieknek csak egy része veszi komolyan az intézkedést, és vannak akik a hatósági utasítás ellenére nyilvános helyeket keresnek fel.

Az egészségügyi minisztérium felszólította a telekommunikációs vállalatokat, hogy héber és angol nyelvű telefonüzenetben értesítsék az ország területére érkezőket a koronavírussal kapcsolatos rendeletekről. A helyi média szerint a tilalom előtt az Izraelbe látogató összes turista 3,5 százaléka érkezett Kínából, és távoltartásuk várhatóan kedvezőtlenül befolyásolja a helyi idegenforgalmat. Számos izraeli gyárba Kínából érkezik, illetve az utóbbi hetekben egyre kevésbé érkezik meg az alapanyag, ami szintén kedvezőtlen hatással lesz az izraeli gazdaságra.

Az El Al izraeli légitársaság már több nappal ezelőtt felfüggesztette más, nagyobb külföldi légitársaságokkal együtt a Kínába tartó és onnan Izraelbe érkező légi járatokat. A Wizz Air légitársaság budapesti közlése szerint akiktől az izraeli hatóságok megtagadják a belépést, őket a légitársaságok kötelesek visszaszállítani az indulási országba. Tájékoztatásuk alapján utasoknak az indulási repülőtéren, az utasfelvételkor kell beszámolniuk korábbi utazásaikról, a megadott információt a bevándorlási hatóságok mind az indulási, mind az érkezési repülőtéren ellenőrzik.

Az izraeli tizenhármas tévé szerint hatalmas a kereslet az arcot elfedő orvosi maszkokból. Eddig Kínából szerezték be a maszkokat, de mivel a kínai gyárakkal akadozik a kapcsolat, Dél-Koreából importálnak újabb rakományt jóval drágábban.

Összehangolják törekvéseiket a világ legfejlettebb országait összefogó G7-csoport tagjai

Összehangolja az új típusú koronavírus okozta járvány megfékezését és a vírus hatására kialakuló betegség legyőzését szolgáló erőfeszítéseket a világ hét legfejlettebb ipari országa, a G7-csoport – jelentette be hétfőn Berlinben a német szövetségi egészségügyi miniszter.

A új vírus révén keletkezett helyzetet csak nemzetközi és európai szinten összehangolva lehet megfelelően kezelni – emelte ki Jens Spahn az Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Kanada, Németország és Olaszország alkotta informális csoport egészségügyi minisztereinek telefonkonferenciája után.

A G7 csoport tagjai a lehető legnagyobb mértékben összehangolják az utazásra vonatkozó előírásaikat és óvintézkedéseiket, a koronavírussal kapcsolatos tudományos kutatómunkát és az együttműködést Kínával, az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és az Európai Unióval – mondta a miniszter német hírportálokon ismertetett közleménye szerint. Hozzátette, hogy kedden további megbeszéléseket folytat majd brit és francia kollégájával.

(forrás: MTI)
hirdetés

Könyveink