Indul a Szegedi Tudományegyetem Szabadegyetem őszi szemesztere
Hován Csaba a Robotika és a MI a műtőben című előadásával szerdán elkezdődik a Szegedi Tudományegyetem Szabadegyetem őszi, harminchatodik szemesztere, közölte a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
Az ismereterjesztő előadás-sorozat programját úgy állították össze, hogy az tükrözze az egyetem sokszínű kutatási profilját. A sorozatban az egyetem oktatói, kutatói és meghívott előadók hagyományosan olyan témákat mutatnak be, amelyek aktuálisak, érdekesek és sokakat érintenek.
A szemeszter nyitóelőadásán az SZTE Traumatológiai és Ortopédiai Klinikájának szakorvosa beszél a hagyományos csípő- és térdprotetika alapjairól, eszközeiről, különös tekintettel a biomechanikára, vagyis az ízületek funkcióját meghatározó fizikai jellemzők jelentőségére.
Ezt követően a már Szegeden is elérhető világszínvonalú innováció, a sebészi precizitást és korszerű mesterséges intelligenciát ötvöző ortopéd robotsebészeti rendszert mutatja be.
A szemeszter tizenegy előadásán szó lesz még a többi között a tanulók gondolkodási képességeinek méréséről és fejlesztéséről, a lézerek sokoldalú alkalmazhatóságának lehetőségeiről, az olyan, a mindennapok részévé váló feltörekvő technológiákról, mint a felhőalapú elosztott rendszerek, a blokklánc-technológia vagy a dolgok internete.
A szerda esti előadások hallgatói megismerkedhetnek a fogágybetegségek gyógyszeres terápiájával, az idült hasnyálmirigy-gyulladás új terápiás lehetőségeivel, a modern gyógyszerkutatás módszereivel, az ember okozta stresszfaktorok hatásával a növényekre, de azzal is, miként jelent meg a kiegyezést követően karikatúrákon, rajzokon, fotókon Ferenc József a magyar sajtóban és hogyan írtak az utódok a Kárpát-medencei reformáció időszakáról. Előadás mutatja be, hogy az önálló tapasztalatszerzéssel és kísérletezéssel miként szerettethető meg a kémia a diákokkal.
Az SZTE Szabadegyetem tantárgyért a hallgatók kreditpontot kapnak. Az előadások pedig utólag is megtekinthetők az SZTE Tudásportálján.
Az érdeklődők az előadások után közvetlenül a helyszínen, az SZTE TIK kongresszusi termében vagy a sorozat honlapján kérdéseket tehetnek fel az előadóknak.