Hankó: Az SE a világ egyik legjobb orvostudományi egyeteme
A Semmelweis Egyetem (SE) a világ egyik legjobb és legnagyobb tradíciójú orvostudományi egyeteme, a megújult magyar felsőoktatás egyik ékköve, jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter.
Hankó Balázs az SE fogorvostudományi kar propedeutikai tanszékének megújult oktatói termeinek átadásán azt mondta, az egyetem fennállás óta eltelt 250 év több mint százezer diplomát jelent. Kiemelte: ezalatt a 250 év alatt az egyetem nevéhez számos új eljárás kidolgozása kötődik az altatásos műtétektől kezdve a szervátültetésekig.
A gyógyítás, az oktatás és a kutatás ötvözete valósul meg az egyetemen, és "büszkén valljuk", hogy a világ egyetemeinek top 1 százalékában van az SE, a 30 ezer egyetem közül a 250. hely körül van, emelte ki. "Ha a Brüsszel-faktor nem létezne, akkor az objektív mérőszámok alapján a világ legjobb 100 egyeteme között tartanánk számon", tette hozzá Hankó Balázs.
Mint mondta, az elmúlt években az egyetem - ahol a diákok egyharmada külföldi hallgató - nemzetköziesítése, a kutatási és ipari bevételt vonzó képessége nagy mértékben emelkedett, és kétszáz nemzetközi intézménnyel van oktatási-kutatási kapcsolata. "Büszkék lehetünk a Semmelweis Egyetemre, amely a megújult magyar felsőoktatás egyik ékköve", fogalmazott a miniszter, hozzátéve: a PhD-hallgatók száma megduplázódott, innovációs bevételei az elmúlt évek során két és félszeresével emelkedve elérték a 1,6 milliárd forintot.
Hankó Balázs szerint örülni kell a magyar felsőoktatás sikereinek és el kell kötelezni magunkat, hogy 2030-ra "bármiféle brüsszeli ellenszél is van", lesz magyar egyetem a világ legjobb száz egyeteme között. "És, legyen a világ száz legjobb egyeteme között a Semmelweis Egyetem", tette hozzá.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora egyebek között arról beszélt, hogy a fogorvostudományi kar 2007-ben egy mindent kielégítő oktató és betegellátó épületet vehetett birtokba, azonban fejlesztésre, korszerűsítésre mindig is szükség volt, mert csak így lehet lépést tartani a dinamikusan fejlődő fogorvostudománnyal. Kiemelte: a fejlesztések és a most átadott beruházás is csak a kar elkötelezett munkatársainak köszönhetően jöhetett létre.
Kitért arra, hogy a Times Higher Education rangsora szerint az első egy százalékban van az egyetem, de a többi rangsorban is elég konzisztens az eredmény; az orvos- és fogorvostudomány területén a 200. és a 300. helyen található.
A 2024-ben és csaknem 3 milliárd forinttal elindított és most átadott beruházás egy új fejezetet indít a fogorvostudományi kar oktatási centruma történetében. Ismertetése szerint két skill-labort teljesen felújítottak, valamint kialakítottak egy teljesen új labort is, amellyel duplájára nőtt a gyakorlati helyek száma. Ez a fejlesztés tovább erősíti a gyakorlatorientált oktatást és újabb, országon átívelő lehetőséget teremt a graduális és posztgraduális képzések során, mondta a rektor. Úgy fogalmazott, a most átadott beruházás méltó az idén 70 éves fogorvostudományi kar jubileumához és méltó a munkatársak kiemelkedő teljesítményéhez.
Hermann Péter, az SE oktatási rektorhelyettese, klinikaigazgató arról beszélt, a fogorvostudományi kar oktatási centrumában működő propedeutikai tanszék gyakorlóhelyeinek felújítása és bővítése a kar régi adóssága. Az épület 2007-es átadásakor ötven propedeutikai gyakorlati férőhelyük volt, a mostani felújítással és bővítéssel 118 férőhely lett, továbbá a gyakorlati oktatáshoz szükséges eszközöket is lecserélték. A felújítás két ütemben zajlott, létrehoztak egy 30 férőhelyes digitális labort is, amely a "digitális fogászat" alapképzés oktatásához nyújt segítséget.
Hermann Péter, az SE oktatási rektorhelyettese, Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, Merkely Béla, az SE rektora, Márton Krisztina, a Propedeutikai Tanszék igazgatója és Gerle János, a Fogorvostudományi Oktatási Centrum Igazgatási és Betegellátó Egység igazagatója (b-j) a Fogorvostudományi Kar Propedeutikai Tanszék közelmúltban megújult oktatói tereinek és fejlesztéseinek átadásán a budapesti Semmelweis Egyetemen (SE) 2025. május 26-án. (MTI/Balogh Zoltán)