2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés
hirdetés

Egészségügyi katasztrófát is jelent a háború

Az ENSZ négymillió ukrán menekültre számít; az egész világ kell majd, hogy viselje a továbbgyűrűző egészségügyi terheket, közli az InfoStart.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a múlt héten Ukrajnában orosz csapások értek kórházakat, iskolákat és otthonokat is, kritikus gyógyszerhiány alakult ki és az újszülött osztályokat a föld alá költöztették, hogy védelmet nyújtsanak a védtelen gyermekeknek a bombázások elől. Oroszország tagadja, hogy polgári infrastruktúrát célozna. Sokan azonban már attól tartanak, hogy a szomszédos országokba irányuló menekültáradat a befogadó államok egészségügyi rendszereit is túlherhelheti.

A WHO európai igazgatója, Hans Kluge szerint Lengyelország, Szlovákia, Románia és Moldova egészségügyi szolgálatai eddig jól helytálltak, de tudják, hogy eljöhet az a pont, amikor ez már nem lesz így. Ez a pillanat akár nagyon közel is lehet; az ágyak és az orvosok száma nem tud egyik pillanatról a másikra megnőni, a koronavírus-járványnak betudhatóan pedig egy már kimerített egészségügyi rendszer kap újra extra terhelést.

"Bejelenthetjük, hogy minden ukrán gyermeket ellátunk, de attól tartok, ez egyszerűen irreális. A lehető legjobb segítséget fogjuk nyújtani, de csodákat nem tudunk tenni" mondta Ernest Kuchar, a Varsói Orvosi Egyetem kórháza gyermekgyógyászati osztályának vezetője. A lengyel kórházak kapacitása nagyságrendileg hétezer beteg ellátását teszi lehetővé, miközben az országba több mint egymillióan menekültek már Ukrajnából.

Kate White, az Orvosok Határok Nélkül segélyszervezet vészhelyzeti programvezetője szerint egymillió potenciális új beteg bármely ország egészségügyi rendszerét két vállra fektetheti.

A WHO az orosz invázió egészségügyi hatásairól szóló legfrissebb jelentésében a traumás sérülések mellett egyes betegségek kezelését is a legmagasabb prioritásnak minősítette: a cukorbetegség, a koronavírus és más fertőző betegségek, valamint a szív- és érrendszeri, illetve légzőszervi megbetegedések figyelem hiányában mind nagy megbetegedési és halálozási kockázatot tartogatnak a háború egészségügyi ellátásra gyakorolt hatásai miatt.

Kuchar szerint szinte minden kórházba kerülő menekült gyermek koronavírusos: Ukrajnában a háború előtti napokban naponta átlagosan 27 000 új koronavírusos eset fordult elő, miközben a lakosságnak csak 35 százaléka volt beoltva.

A teljes információ

(forrás: Infostart)
hirdetés

Könyveink