2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Ájurvéda módszerek a debreceni sebészeten

Különleges ájurvéda terápiákat mutatott be egy indiai sebész a Debreceni Egyetem Sebészeti Klinikáján. Az eljárások a Crohn- és cukorbetegek sebeinek gyorsabb gyógyulását segíthetik.

A diabétesz következtében kialakuló sebek, fekélyek nagyon nehezen gyógyulnak. Ha a bemutatott ájurvéda módszerekről bebizonyosodik, hogy hatékonyak és használhatóak, akkor az óriási eredmény lenne – mondta a hirek.unideb.hu-nak Damjanovich László, a Sebészeti Klinika igazgatója. A professzor szerint megfontolandó az indiai vendégsebész, Tukaram Sambhaji Dudhamal által megismertetett gyógynövényes krém alkalmazása a nehezen gyógyuló sebek gyógyításában.

A megismert ájurvéda technika nagy előnye, hogy nem kell abbahagyni a hagyományos kezeléseket, így elképzelhető, hogy a jövőben kiegészítő terápiaként alkalmazzuk. Ez egy plusz esélyt nyújtana a cukorbetegeknek – fogalmazott a klinikaigazgató.

Tukaram Sambhaji Dudhamal ájurvéda sebész az indiai Gujarat Ayurved University posztgraduális oktató és kutatóintézetből november 26-án érkezett a Debreceni Egyetemre az Erasmus+ csereprogram keretében. Tíz napos látogatása alatt a szakember két ájurvéda sebészeti technikát mutatott be a Sebészeti Klinika szakembereinek, valamint egy négyrészes előadás-sorozatot tartott a DE Általános Orvostudományi Kar orvostanhallgatóinak, illetve a Sebészeti Klinika munkatársainak.

Az indiai egyetem ájurvéda sebészeti tanszékének vezetője egy olyan, időszámításunk előtti 1200-ból származó technikát mutatott meg a debreceni orvosoknak, amely a Chron-betegeknél gyakran előforduló végbélrepedésből fakadó panaszok – sipolyok, tályogok, fekélyek – kezelésére lehet alkalmas.

A kshara szútra nevű ősi beavatkozást egy gyógynövényekkel átitatott zsineg segítségével végezzük.  A technikát az 1970-es években élesztették újjá és hatását azóta tudományosan igazolták – tájékoztatott Dudhamal professzor. Asmita Wele, a Debreceni Egyetem indiai vendégprofesszora szerint fontos, hogy a nyugati orvostudomány is megismerje az ájurvéda módszereit. Szeretnénk átadni azt a tudást, ami a kezünkben van, mert nagyon hasznosak és gyógyító hatásúk a betegeknek – hangsúlyozta Asmita Wele.

Az Erasmus+ program révén jövőre egy másik ájurvéda orvosprofesszor érkezik a Debreceni Egytemre, a híres ájurvédikus pancsakarma terápia klinikai demonstrálására. A Sebészeti Klinikáról Szentkereszty Zsolt egyetemi docens látogat majd el a Gujarat ájurvéda egyetemre, hogy alaposabb betekintést nyerjen az ott alkalmazott sebészeti beavatkozásokba.

(forrás: Debreceni Egyetem)
hirdetés

Könyveink