2024. november. 14., csütörtök - Aliz.
hirdetés
hirdetés

A gyermekkori elhízás veszélyei

Hogyan előzhető meg a felnőttkori betegségek kialakulása gyermekkorban? Miért fontos a gyermekkori elhízás kezelése? Ez volt a fő témája annak a szimpóziumnak, amelyet a Gyermekgyógyászati Klinika alapításának századik évfordulója alkalmából rendeztek a Debreceni Egyetemen.

A gyermekklinika mai főépületét és a négy fertőző pavilont 1924. november 6-án adták át. Az intézmény első igazgatója, Szontagh Félix emlékét egy bronzszobor őrzi a klinika előterében. Az alkotás mellett helyezték el a klinika alapításának 100. évfordulója alkalmából készített emléktáblát, melyet szerdán avattak fel. 

Forrás: DE
Forrás: DE

Szontagh Félix, a gyermekklinika első igazgatója szinte a nulláról kezdte el a munkát, orvosokat toborzott, nővéreket tanított be és elindította a gyermekgyógyász képzést. Az elmúlt 100 évben az intézmény óriási fejlődésen ment keresztül, mára a Gyermekgyógyászati Klinika Magyarország második legnagyobb gyermekellátó központja – hangsúlyozta az ünnepségen Szabó Tamás egyetemi docens, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója. 

A centenáriumi programsorozat részeként rendezték meg azt a szakmai tanácskozást is, melynek résztvevői megvitatták, hogyan előzhetők meg és kezelhetők azok a felnőttkori betegségek, melyek kialakulása a gyermekkorban kezdődik.

Számos krónikus betegség, mint például az elhízás, a cukorbetegség, egyes gyulladásos és autoimmun kórképek kialakulása a születés utáni korai életszakaszban és a gyermekkorban kezdődhet. Páldául a helytelen gyermekkori táplálkozás és a mozgásszegény életmód, az anyatejes táplálás hiánya csecsemőkorban nagyban hozzájárulnak egyes anyagcsere-betegségek kialakulásához. A kezeletlen gyermekkori elhízás például felnőttkori elhízáshoz és az ehhez társuló szív- és érrendszeri betegségekhez, valamint anyagcsere-betegségekhez vezethet, például csontritkuláshoz, ízületi gyulladáshoz, cukorbetegséghez. Mára az elhízás által okozott betegségek a világ felnőtt lakosságának csaknem hatvan százalékát érintik – mondta a hirek.unideb.hu-nak Röszer Tamás, a Debreceni Egyetem ÁOK Gyermekgyógyászati Intézetének tudományos főmunkatársa, a szimpózium főszervezője. 

A konferenciát a cukorbetegség világnapjának előestéjén tartották. A világnapot 1991 óta minden év november 14-én rendezik. A szakemberek célja, hogy ezzel is felhívják a figyelmet az egyre gyakoribbá váló cukorbetegség megelőzésére, az ellene való küzdelemre, valamint a cukorbetegséggel élők életminőségének javítására. A cukorbetegség elleni küzdelem színe a kék, ezért a világnapon ezzel a színnel világítnak ki középületeket világszerte.

A teljes információ

(forrás: Debreceni Egyetem)
hirdetés

Könyveink