"A haláltól való félelem megszelidíthető"
Tudjuk, tapasztaljuk, hogy a gyógyításra felesküdött orvosok számára milyen nehéz a halál kérdéskörét beemelni a praxisba. Nagy az ellenállás az ilyen tematikájú képzésekkel szemben. Ráadásul, ha kommunikációs képzésről van szó, akkor sokan végképp egy legyintéssel intézik el. „Nem tudomány, nincs azon mit tanulni.”
Kiégést megelőző hatású a Magyar Hospice Alapítvány képzése az életük végén járó betegek ellátásáról.
„Nem egy hagyományos, száraz oktatáson vettem részt a Magyar Hospice Alapítvány kommunikációs képzésén, hanem egy rendkívül életszagú, gyakorlatias, az előadók mindennapi sikereit, kudarcait és leszűrt tanulságait is megosztó jó hangulatú, profi tanfolyamon. A gyakorlati részeket különösen hasznosnak éreztem, és az élményeink csoportos megbeszélésének vezetése kifejezetten profi módon zajlott. Minden kollégának ajánlom, akinek fontos, hogy a súlyos betegekkel és a hozzátartozókkal minél zökkenőmentesebben folyjon a kommunikáció” – ajánlja dr. Papp Eleonóra az orvosoknak szóló Kommunikáció súlyos betegekkel, különös tekintettel az életvégi helyzetekre képzésünket, azután, hogy ő tavaly elvégezte.
Tudjuk, tapasztaljuk, hogy a gyógyításra felesküdött orvosok számára milyen nehéz a halál kérdéskörét beemelni a praxisba. Nagy az ellenállás az ilyen tematikájú képzésekkel szemben. Ráadásul, ha kommunikációs képzésről van szó, akkor sokan végképp egy legyintéssel intézik el. „Nem tudomány, nincs azon mit tanulni.” Hogy a képzés fókuszában megjelenik a halál, és hogy ez bizony riasztó, azt már ki sem mondják. Nem direkt hallgatják el, a tabu így működik: természetesnek vesszük, hogy nem beszélünk róla, és a lehető legkevesebbet gondolunk rá.
Csakhogy a haláltól való (teljesen normális) félelem megszelidíthető. Orvosok esetében ez kifejezetten javallott, hiszen a szakma velejárója, hogy egy betegút a halállal ér véget.
Dr. Pusztai Éva klinikai szakorvos, a Szegedi Tudományegyetem Onkoterápiás Klinikája Palliatív Munkacsoportjának tagja szintén részt vett tavalyi képzésünkön, és jön az idén is. Azt mondja: antiburnout hatással van rá ez a néhány nap. Az, hogy együtt tud lenni olyan orvosokkal, akik hasonlóan nyitottak erre témára, nagyon sokat jelent számára.
„Az idei képzéstől azt várom, hogy lesz 3-5 olyan mondat, vagy attitűd, amit máshol nem kapok meg, ami megkönnyíti a betegeim helyzetét is, meg az orvos-beteg kommunikációt is. Fontos, hogy az életük végén járó betegeimnek a maradék ideje minőségi legyen. Fontos, hogy a fájdalomcsillapítást mindenki megkapja” – mondta, mikor megkérdeztük, miért jön az idén is. Azt is fontosnak tartja, hogy az ő napi munkájában biztonsági hálót jelent a Magyar Hospice Alapítvánnyal tavaly kialakult szakmai kapcsolata. Bármikor felhívhat szakembereket nálunk, ha valamilyen kérdése van az életük végén járó betegekkel kapcsolatban. Ez nem csak orvosi és ápolási kérdéseket jelent, a képzésünkön részletesen áttekintjük, átbeszéljük az életvégi egészségügyi ellátás jogi kérdéseit is. Olyanokat például, mint az életfenntartó-, életmentő kezelések visszautasítása, vagy hogy mi nem hospice és mi nem eutanázia. A résztvevők történeteire, kérdéseire meghívott szakembereink válaszolnak. Bónusz: a képzésen való részvétel 46 akkreditációs pontot ér.
Várjuk az orvoskollégákat szeretettel! Tematika és jelentkezés itt: https://hospicehaz.hu/2025-oszi-orvostovabbkepzes/