Az ellátásokhoz való hozzáférést számos tényező befolyásolja, ezekről is szó esett a Semmelweis Egyetemen rendezett egészségügyi hozzáférés konferencián és egészségfejlesztési szakmai fórumon, ahol bemutatkozott az intézmény Egészségfejlesztési Központja is.
Nem pályázati pénzekből és modellprogramokból, hanem rendszerbe állított finanszírozásból kell fenntartani olyan praxisközösségeket, amelyek a Svájci-projekt tapasztalatait integrálva biztosítanak lakosságközeli ellátásokat.
Még két hét. Politikai döntés híján úgy tűnik, ennyi van hátra 16 észak- és kelet-magyarországi település 24 háziorvosi praxisának orvosaiból és további szakemberekből álló négy praxisközösség életéből, azaz a Svájci-projektből.
Szemléletváltásra van szükség az egészségügyben, hogy a megelőzés is a napi rutinmunka részévé váljon, mondta az M1 hétfő reggeli műsorában az Alapellátás-fejlesztési Modellprogram szakmai vezetője.
Az új törzskarton szakmai tartalmával és a kérdések egységesítésével egyetértenek a szereplők, vita abban van, hogy jár-e pluszfinanszírozás a háziorvosnak azért, hogy jóváhagyja az állapotfelmérés adatait, amelyeket a praxisápoló vesz fel és rendszeresen frissít.
Az első, minden lakosra kiterjedő egészségtérkép a törzskartonrendszer bevezetése után, 2019 végére készülhet el – mondta a Magyar Hirlapnak Papp Magor, az Alapellátás-fejlesztési Modellprogram vezetője.