A neurokognitív zavarok egyre nagyobb kihívás elé állítják az egészségügyi ellátást. Hazánkban is aluldiagnosztizált, hiányosan felismert, hiányosan kommunikált, alulkezelt és alulgondozott a demencia. A háziorvosok szerepe kiemelkedő a korai felismerésben és a demenciával élők gondozásában. A kompetenciahatárok betartása mellett növelni kell a rizikócsoportba tartozók szűrési gyakoriságát, a betegvezetésben javítani kell a kognitív, a pszichés és viselkedési (BPSD) tünetek kezelési gyakorlatát a háziorvosok körében.
Több olyan gyógyszer is forgalomban van már, amely hatékony lehet a demencia tünetegyüttes kialakulásának megelőzésében vagy a betegség súlyosbodásának lassításában, írja a Qubit.
A HUNCHEST-2 során a kiemelt tüdőrákok mintegy 70 százaléka korai, műthető stádiumú volt – nyilatkozta lapunknak Bogos Krisztina, az OKPI főigazgatója.
Letöltendő börtönbüntetést kér a Fővárosi Főügyészség egy egészségügyi dolgozóra, aki illegális, illetve vényköteles gyógyszereket árult és adott fel postán a vevőinek.
A memóriazavarok kezelésében Magyarországon széles körben használt piracetám hatásossága kognitív zavarban nem bizonyított. Ráadásul, a piracetám kockázat/haszon-profilja kedvezőtlen, az időskorban történő alkalmazása potenciálisan nem megfelelő lehet, a PIM-listán szerepel, derül ki egy 2024-es hazai összefoglaló közleményből. Mi a helyzet a Ginkgo biloba-val és a vinpocetinnel?
Az elmúlt két évtizedben az opiáthasználat és az opiátfüggőség (OUD) komoly hatással volt az Egyesült Államokra. Az opiátkrízis a vényköteles opiátkészítmények túlzott felírásával kezdődött, aztán újabb és újabb hullámok következtek, először a heroinnal, mostanában pedig a szintetikus opiátszármazékokkal, közöttük az illegálisan előállított fentanyllal.1–3 A túladagolások száma folyamatosan nőtt, 2022-ben már több mint 100 000 ember halt meg túladagolás következtében.4