Bár a kiemelt kompetenciájú ápolók képzése már évekkel ezelőtt elkezdődött és az MSc szintű végzettséggel rendelkezőket aktívan foglalkoztatják például a megreformált alapellátási ügyeleteken, máig nem sikerült elkészíteni az APN-ek kompetencialistáját, és a jogi környezet is elmarad a gyakorlattól.
A konzervatív terápiás módszerek kudarca esetén jelenthetnek megoldást a metabolikus sebészeti beavatkozások, amelyekből egyre többet végzünk az utóbbi években idehaza is. Az indikáció, a műtéti típusok, azok eredményei és rizikói, valamint az utógondozás kérdései egyre gyakrabban vetődnek fel az orvosi gyakorlatban.
Túlságosan gyakran használják a kórházakban a perifériás vénán keresztül bejuttatott centrális vénakatétert, mivel könnyű hozzáférést biztosít az érrendszerhez, azonban a rövid távú használat felesleges kockázatnak teszi ki a betegeket, írja a Journal of Hospital Medicine.
Egyre nő azoknak a betegeknek a száma, akik szervezetükben valamilyen idegen testtel – stenttel, kanüllel, katéterrel stb. – élnek, és az idegen testek is egyre hosszabb „élettartamúak”. Egyre több idegen testtel összefüggő fertőzéssel kell tehát számolni.
A centrális vénakatéterek alkalmazása során nemcsak a fertőzésveszély, de a trombózis kialakulásának kockázata is megnövekszik, amire a betegek figyelmét is fel kell hívni.
A kelet- és közép-európai intenzívterápiás szakemberek mától három napig tanácskoznak a szepszis diagnózisának és terápiájának aktuális kérdéseiről. A sebészek és belgyógyászok is sokat tehetnek a magas halálozás csökkentéséért.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?