A modern orvostudomány egyik legfiatalabb és egyben legdinamikusabban fejlődő ága a szívsebészet. Az utóbbi egy-két évtized technikai újításai pedig már lehetőséget adtak a szívsebészeten belüli legnagyobb kihívást jelentő szívelégtelen betegek szívsebészeti kezelésére is.
A műszívkezelés segítségével csökkenthető a szívtranszplantációs várólistán lévők halálozási rátája, a betegek otthonukba bocsáthatók, szervfunkcióik a megfelelő perfúzió következtében javulnak, és többségük jó életminőséggel és jó általános állapotban juttatható el a végleges megoldást jelentő szívátültetésig.
Újabb műszívet ültettek be Franciaországban, néhány hónappal a szervet előállító Carmat orvosbiológiai cég első párizsi beültetése után, melyet a pácien két és fél hónappal élt túl.
A Magyar Kardiológusok Társaság közleményben hívta fel a figyelmet a szívelégtelenség ambulanciák munkájára, s az abban rejlő költségcsökkentési lehetőségre.
Ugrásszerűen megnőtt a szervátültetések száma a Semmelweis Egyetemen az Eurotransplanthoz való végleges csatlakozás óta eltelt időben – írják az egyetem honlapján.
„Rendkívül sok lehetőségünk van arra, hogy ha időben érkezik a beteg, akkor megmentsük az életét, s teljes gyógyulást biztosítsunk” – idézi Merkely Bélát a Semmelweis Médiasarok.
Az első hazai végleges műszívbeültetés apropóján Merkely Bélával, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatójával közöl nagyobb interjút a magyarhírlap.hu.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?