A négy hatástani csoportban újonnan törzskönyvezett myelomaellenes gyógyszerek bevezetése – a kórkép gyógyíthatatlansága ellenére – jelentős új reményt ad érintett betegeinknek. Jelenleg a bőség zavarával és a finanszírozás nehézségeivel küzdünk a második leggyakoribb hematológiai malignitás kezelése során.
Medical Online >> Rovatok >> neurológia >> neuropathia
2022-09-08
A neuropátiában szenvedő betegek diagnosztikája, terápiája és gondozása különleges kihívást jelent az egészségügyi személyzet számára. A nehézségek abból származnak, hogy igen nagy betegpopulációt érint, és a részletes patomechanizmus nem tisztázott, ezért gyakran megfelelő oki terápia sem áll rendelkezésre.
A JAK2V617F-mutáció jelentőségének felismerése a JAK-gátló gyógyszerek fejlesztéséhez vezetett, amelyekkel kapcsolatban az első tapasztalatok a BCR-ABL1-negatív myeloproliferativ betegségekben (MPN) történő alkalmazásról vannak. A JAK-gátlók antiinflammatorikus hatásuk miatt autoimmun kórképekben és graft-versus-host betegségben is bevezetésre kerültek. A hematológiai kórképekben elsősorban a ruxolitinib hatékonyságával kapcsolatban állnak rendelkezésre tapasztalatok az elmúlt 10 évből. A szerző a JAK-gátlók hematológiai alkalmazásának lehetőségeit foglalja össze.
Az 1950-es években többezer születési rendellenességet okozó szer ugyanazzal a molekuláris mechanizmussal támad egyes vérképzőszervi rákokat, mint amivel a végtagfejlődési zavarokat is kiváltja.
A becslések szerint legalább húszezer gyermek esett áldozatul az ötvenes években Contergan néven forgalmazott szernek, amelyet főleg reggeli rosszullétre írtak fel várandós nőknek – idézi fel az MNO.
Az az eljárás, hogy a gyógyszerek biztonságosságát és hatásosságát állatokon tesztelik, több kárt okoz, mint hasznot. Ember-specikus módszerekre van szükség, mondják a Safer Medicines Trust képviselői, és hozzáteszik: ilyen eszközök már ma is vannak, mégsem használjuk azokat.
A krónikus mieloproliferatív neopláziák (melyeket korábban mieloproliferatív betegségeknek neveztünk) a hemopoetikus őssejt klonális betegségét jelentik, melynek jellemzője a mieloid eredetű sejtek kóros, fokozott proliferációja, a sejtek érése alapvetően nem változik.
A myeloma kezelésében paradigmaváltás tanúi vagyunk. Hatékony régi terápiák mellett ma már merőben új hatásmechanizmusú gyógyszerek sora segít a betegség gyógyításában, és talán egyszer a citosztatikumok kikerülnek a terápiás eszköztárból.
A hírhedt gyógyszer német gyártója most először, 50 évvel a Contergan forgalomba hozása után bocsánatot kért attól a többezer embertől, akik a szer hatására rövid végtagokkal vagy teljesen végtagok nélkül születtek.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?