Kutatók a PNAS folyóiratban közölt cikkükben egy olyan új technológiát ismertettek, amely intranazális adagolással képes multimér siRNS alapú génterápiás készítményeket közvetlenül a tüdőbe juttatni.
Amerikai kutatók preklinikai vizsgálatai szerint speciálisan kifejlesztett peptid-alapú nanopartikulumokkal célba juttatott siRNS-ek toxikus hatások nélkül képesek megakadályozni a tumornövekedést hasnyálmirigyrákban.
A neuronok kommunikálnak a csírasejtekkel, és az átadott információ továbböröklődve számos további generáció viselkedésére van hatással, írja az OTSZ Online.
Mi hozhat újabb áttörést a rákgyógyításban az immunonkológiai szerek bevezetése után? Hogyan változik az onkoterápiás paletta az elkövetkezendő évtizedben? A szakértők szerint a baktérium- és vírusvektor alapú kezeléseké, valamint az RNS alapú beavatkozásoké a jövő.
Az oxfordi egyetem kutatói új módszert dolgoztak ki a gyógyszerek agyba juttatására. Egerekben a szervezet saját szállítóeszközeit, az exoszómákat használták fel erre a célra.
A University of Tennessee Health Science kutatói az RNS-interferencia (RNAi, RNA interference) elvén ható orrspray-t fejlesztettek ki a légúti vírusfertőzések gyógyítására.
Első alkalommal sikerült nanorészecskékkel rövid RNS-darabokat szállítani melanomás daganathoz, ahol azok befolyásolták a tumor fehérjetermelését – közölték amerikai kutatók a Nature tudományos magazin internetes kiadásában.
Valaha egy faló elég volt Trója elfoglalásához. A benne ülő harcosok, miután bejutottak az egyébként bevehetetlen városba, már könnyen ellátták az ott élő ellenség baját. Ma a kutatók egészen apró „falovakat” (minisejteket) gyártanak, hogy azok a rákos sejtekbe hatolva bevigyék a hatásos szereket.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?