Nem volt könnyű év 2015 (sem) az egészségügyben. Összeállításunkban a teljesség igénye nélkül szemelgettünk az esztendő legfontosabbnak ítélt eseményeiből.
A szakorvos jelöltek idei kaotikus beiskolázása jelezte, hogy lenne mit igazítani a rendszeren – a Magyar Közlönyben most meg is jelent egy módosító csomag a rezidensrendelethez.
Változatlanul nem látszik a közeli megoldás az idei rezidensképzési-keretszámokkal keltett problámára – derül ki a Népszava írásából, sokan már majd csak januárban kezdhetik a munkát.
Elfelejtették az új rezidensrendelethez szabni a tavaly meghatározott keretszámokat, ezért kerültek nehéz helyzetbe a budapesti rezidensek és kórházak. A MedicalOnline úgy értesült, rövid időn belül rendezi a helyzetet az erőforrás minisztérium.
Nem zárnak be kórházakat, de lesz olyan egészségügyi intézmény, ami átalakul - többek között erről is beszélt Szócska Miklós a Hírszerzőnek adott interjújában.
Lehangoló a jelen, és a jövő sem reményteli az alapellátásban dolgozók számára – ezt a következtetést lehet levonni a FAKOOSZ hét végi három napos konferenciáján elhangzott felszólalásokból. A háziorvosok érdekvédelmi szervezetének ülésére nem ment el Szócska Miklós. A jelenlévők azt találgatták: nem tud, nem akar, vagy már nincs mit mondania az egészségügyért felelős államtitkárnak. Pedig aértesüléseink szerint a tárca október közepe táján akarja nyilvánosságra hozni az alapellátással kapcsolatos terveit. Az egyre idősödő háziorvosok nem tudják értékesíteni praxisaikat, és a finanszírozás elégtelensége miatt nem vonzó ez a szakterület a fiatal orvosok számára. Ha nincs utánpótlás, van jövője az alapellátásnak?
Orbán Viktor a tavaszi választási kampányban ígéretet tett arra, hogy megmenti az egészségügyet. A hosszabb távra szóló stratégiai elképzelések ma sem ismertek. Mennyi ideje van a kormánynak, pontosabban mennyi türelme van a változásra váró ágazatnak?
231 orvos meggondolta magát és itthon maradt. Amennyiben ők külföldre mentek volna, az a képzésük árának megfelelő 4,2 milliárd forint azonnali veszteséget jelentett volna Magyarországnak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?