Először adták vissza részlegesen a látását egy időskori makula-degenerációban szenvedő betegnek manchesteri sebészek bionikus szemprotézis beültetésével.
Több vizsgálat is igazolta, hogy a retinában még megmaradt idegsejtek képesek fényérzetet kiváltani megfelelő elektromos ingerlés melletti retinaimplantátumok alkalmazásával.
Számos helyen kutatják világszerte, hogy miként állíthatnák vissza a látássérült páciensek látását a lehető legteljesebben, illetve hogyan javíthatják az érintettek életminőségét.
Németország után előreláthatóan idén ősszel már a Semmelweis Egyetemen (SE) Szemészeti Klinikáján is végeznek szubretinális implantátum-beültetéseket. Eddig több, mint kétszázan jelentkeztek a műtétre.
Több évtizedes fejlesztés és évekig tartó klinikai vizsgálatok után nemsokára a piacra kerül egy olyan optikai protézis, amely legalább részben visszaadja a retinát károsító betegségekben szenvedők látását.
Az optogenetika lényege, hogy az idegsejtek aktivitását fénnyel szabályozzák. A távirányítású állatok, a fénnyel regulált gének és a drót nélküli agyi implantátumok világát nyitja meg előttünk.
A látás világnapját 2000 óta rendezik meg október második csütörtökjén. Célja, hogy felhívja a figyelmet: a vakság 80 százaléka megelőzhető, illetve gyógyítható – lenne.
A Retina Implant AG, a látássérültekben a szem ideghártyája alá beültetett implantátumok egyik vezető gyártója ma bejelentette, hogy forradalmian jó eredményt értek el új eszközükkel az első emberi klinikai vizsgálatban.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?