Akut limfoid leukémiában szenvedő, kemo- és sugárkezelésen átesett, 24 éves beteg az első, akinek Magyarországon saját petefészekszövetét ültették vissza szerdán a Semmelweis Egyetemen.
A meddőségi ellátás szabályozásának 2020-ban történt módosítását követően az Országos Kórházi Főigazgatóság Humán Reprodukciós Igazgatósága vezetésével megkezdődött az ellátórendszer teljes felülvizsgálata, és jelenleg is zajlik a minden érintett számára egyformán magas szintű ellátást nyújtani képes szerkezeti struktúra, szakmai minimumfeltételek és finanszírozás kidolgozása. Cikkünk első része a hazai ellátás jelenlegi helyzetéről adott képet a lap februári számában, most a fejlesztési koncepció legfontosabb elemeit ismertetjük.
Az onkológiai kezelés előtt az egyik petefészket vagy annak egy részét laparoszkópos műtéti úton eltávolítjuk, és az ováriumszövetet lefagyasztjuk. A későbbiekben felolvasztás után a petefészekszövet visszaültethető, és így lehetőség adódik arra, hogy a petefészekben fejlődő petesejtek életképességüket megőrizzék.