hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 4
#1
Medical Online >> Rovatok >> kitekintő
2022-11-04

A fogamzásgátló módszerek elérhetőségének tekintetében Magyarország a legtöbb európai országhoz képest alacsonyabb teljesítményt ért el.

#2
Medical Tribune IV. évf.25. szám
Medical Online
2006-12-01
A modern kor népbetegségének vélt oszteoporózis régebbi, mint hinnénk: első művészi ábrázolását i. e. 5000- ből ismerjük. A legrégebbi civilizáció korába nyúlik vissza a hüvelyben ható kémiai fogamzásgátló anyagok használata. Az egyiptomi papiruszok tanúsága szerint hatékony hüvelylabdacs készíthető például a krokodil ürülékéből. A legnagyobb görög orvos, Hippokratész (i. e. kb. 460–377) is szerkesztett már gerincbetegei gyógyítására speciális tornapadot (scamnum Hyppocratis). Cornelius Africanus Scipio római hadvezér (i. e. 236–183) halotton történt császármetszéssel jött a világra. A halott anyán történő császármetszést Róma második királya, Numa Pompilius rendeletben írta elő i. e. 715-ben. Az emlőrák családi előfordulásáról már az i. e. 100-ból származó római írásokban is olvashatunk. Bár a hőmérő ötlete az 1600-as évek elején Galileo Galilei nevéhez kötődik, a lázmérést Sanctorio Sanctorius padovai orvos vezette be 1625- ben. Ugyancsak az ő érdeme a perkután tracheostomia első leírása, míg az első modern közlemény e tárgyban évszázadokat várat magára: Sheldentől származik 1957-ből. Az asztmát – amelyet már az ókorban is ismertek – az 1600-as évek végén már csaknem ugyanúgy írták le a tankönyvek, ahogyan ma. Az akupunktúrát jezsuita szerzetesek honosították meg Európában a XVII. században. Pontosan 1610. április 21-én hajtották végre Wittembergben az első orvosilag hiteles császármetszést élő terhesen. A halott anya császármetszésének legkorábbi magyarországi adata (III. Ferdinánd császár és király Praxis criminalis- a) 1656-ból való. A szülészeti fogót Jan Palfijn flamand orvos találta fel 1721-ben, bár egyes – még nem bizonyított – állítások szerint már egy angol orvos, id. Peter Chamberlen (1560–1631) is használt ehhez hasonló eszközt. A bifokális szemüveget Benjamin Franklin amerikai természettudós találta fel 1780-ban. A homeopátiát egy szász orvos, dr. Samuel Hahnemann orvos indította útjára 1796-ban. A homeopátia elméleti alapjait lerakó Samuel Hahnemann 1810-ben megjelent, Organon című könyvét a reformkor híres orvosa, dr. Bugát Pál fordította le magyarra 1830- ban. Magyarországon 1866-ban nyílt meg az első homeopátiás kórház, a pesti német református gyülekezet által fenntartott Bethesda.
#3
Medical Tribune IV. évf.17. szám
Medical Online
2006-08-01
Nyomkövető csip Az IBM bemutatta rádiófrekvenciás azonosító rendszerét, amelynek segítségével megfigyelhető és nyomon követhető a gyógyszeripari termékek útja. A rendszer megnehezíti a gyógyszerhamisítványok piacra jutását, és megvédi a fogyasztót, hogy valóban azt a gyógyszert kapja, amit az orvos felírt neki. Világgazdaság Átszervezés az Akzónál Az arnhemi (Hollandia) központú Akzo Nobel festék-, vegy- és gyógyszeripari csoport Organon BioScience (OBS) névvel önálló társaságba kívánja összevonni gyógyszergyártó egységeit, s az új cégből fokozatosan kivonul. A három érintett üzletág (Organon, Intervet, Nobilon) 2007. eleji befejezéssel tervezett leválasztásához, valamint összevonásához a társaság vezetése rendkívüli közgyűlésen kívánja megszerezni a részvényesek jóváhagyását, melyet szeptember 7-ére hívott össze. Az Akzo Nobelnek a vegy- és gyógyszeripari tevékenységét már korábban szétválasztó BASF, AstraZeneca, Novartis példájának a követésére az elmúlt évek forgalmi adatai is ösztönzést adhattak. Világgazdaság
#4
Medical Tribune I. évf.4. szám
Medical Online
2003-03-01
Régi-új elnök Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének éves rendes tisztújító közgyűlése február 21-én újraválasztotta eddigi elnökét, Székely Krisztinát, a Pfizer cég képviselőjét. A szakmai érdekvédelmi szervezet közgyűlése további bizalmat szavazott az eddigi végrehajtó bizottságnak is, amelyben a Glaxo-SmithKline, az MSD, az Organon és a Schering képviselői végzik munkájukat. Az 1992-ben alapított Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete 30 kutatás-fejlesztésre összpontosító gyógyszeripari vállalatot tömörít Magyarországon, amelyek a hazai gyógyszerforgalom 59 százalékát adják. A tagvállalatok úttörő szerepet játszanak az új terápiás lehetőségeket nyújtó, innovatív gyógyszerek felfedezésében, kifejlesztésében és kipróbálásában. Gyógyszerújdonságok Az intravénásan alkalmazható levosimendant (Simdax®, Orion Pharma) 2002 októberében törzskönyvezték, és a februári közlönyben hirdették ki. A szert gyártója „A világ első kalciumérzékenyítője” szlogennel hirdeti. A súlyos szívelégtelenség adjuváns, rövid távú kezelésére ajánlják, ha a konvencionális terápia már nem elegendő, és inotrop támogatásra is szükség van. Az eddigi inotrop szerektől eltérően ez a szer nem az intracelluláris kalcium mennyiségét növeli, hanem a kontraktilis fehérjék kalciumérzékenységét fokozza. A változatlan kalciummennyiséggel elért, fokozott kontraktilitás előnye, hogy csökkennek az inotrop szerekre jellemző mellékhatások – például a ritmuszavarok – és csökken a károsodott szívizomterületek kalciumszállítással kapcsolatos stresszhatása. A szer fokozza a szívizomsejtek szisztolé alatti érzékenységét, nem károsítja a kamrai relaxációt és csökkenti az invazív monitorozás szükségességét. Nagy előnye, hogy együtt adható a szívelégtelenség kezelésére leggyakrabban alkalmazott gyógyszerekkel.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?