A tököli rabkórház bezárása is felmerült azután, hogy az ombudsmani hivatal a közelmúltban vizsgálatot folytatott a helyszínen, és borzalmas állapotokat talált – tudatja a Magyar Idők.
Új, központi börtönkórházat építenének a Szent László Kórház jelenleg beépítetlen telekrészén. A beruházás 9,3 milliárd forintba kerülne, az intézményben legkorábban 2014-ben fogadnának betegeket.
Az összezártság súlyos pszichiátriai kórképeket produkálhat
Mintegy száztíz főállású és ötven szerződéses orvos foglalkozik Magyarországon az évi tizenöt-tizenhatezer fogvatartottal. A túlzsúfolt börtönök lakóinak gyógyítása elsősorban a középkorú és a nyugdíjas korosztályra épül, s az utánpótlással itt is gondok vannak. A tárgyi feltételek, a műszerezettség és a gyógyszerellátás jó, az épületek azonban siralmasan festenek.
Országosan évente 16-17 ezer a fogvatartottak száma. Az ő ellátásukat mintegy 110 főállású orvos – belgyógyász, sebész, fogorvos, pulmonológus – látja el. Rajtuk kívül szerződéses megbízással mintegy ötven szakorvos dolgozik olyan intézetekben, amelyek az előzetes letartóztatásban lévők őrzésére szakosodtak (az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, a 80 ágyas Nagyfai Büntetés-végrehajtási Intézet krónikus utókezelő részlege, illetve kisebb megyei intézmények). Ha ezeken a helyeken nem oldható meg a szükséges kezelés, akkor azt az országos szakintézményekben végzik el.
Hálapénzt elfogadni tilos
„Műszerezettséggel, orvosi berendezésekkel jól állunk, de több orvosra lenne szükség” – mondja dr. Heylmann Katalin orvos ezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága egészségügyi főosztályvezetője. Ma már kevésbé vonzó a fiatal orvosok számára a büntetés-végrehajtásban dolgozni. Néhány évtizede még a kintiek bérének háromszorosát keresték a büntetés-végrehajtási (a továbbiakban: bv.) intézetekben dolgozó orvosok, jelenleg azonban – a rendfokozati illetménnyel és a pótlékokkal együtt – már csak a hivatásos állományban dolgozók bére több, mint a civileké. Ugyanakkor paraszolvencia nincs – a hálapénz elfogadása itt bűncselekménynek számít. A börtönegészségügy speciális terület: a betegek ellátásában az egészségügyi törvények és szabályozók szerint kell eljárnia a gyógyító személyzetnek, míg maga a büntetés-végrehajtás intézményesen az igazságügyi tárcához tartozik.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?