hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 9
#1
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2024-04-12

Kutatók most először térképezték fel az egészséges petesejt kialakulásához szükséges génaktivitás mintáit, írja a Telex.

#2
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2023-12-14

Akut limfoid leukémiában szenvedő, kemo- és sugárkezelésen átesett, 24 éves beteg az első, akinek Magyarországon saját petefészekszövetét ültették vissza szerdán a Semmelweis Egyetemen.

#3
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2020-02-20

Először született gyermeke egy rákbeteg nőnek mesterségesen érlelt és lefagyasztott petesejtekből, írta az Annals of Oncology.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2019-08-06

Akár húsz évvel is kitolhatja a menopauza kezdetét egy úttörő brit beavatkozás, amely elsősorban a súlyos egészségi problémákkal küzdő nőkön segít.

#5
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2019-03-26

A Napidoktor szerint erre egy kísérleti technológia segítségével született egészséges majom a bizonyíték.

#6
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2013-09-04

Ikrekkel várandós az az ausztrál nő, akinek termékenységét saját petefészekszövetének hasfalba történő átültetésével állították helyre.

#7
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2012-07-08

Egyre több tapasztalat gyűlik össze a petefészek-transzplantációról, amelynek segítségével kitolható a nők termékeny időszaka, és amelynek köszönhetően eddig már 28 gyerek született világszerte.

#8
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2010-02-25
Két gyereke született egy nőnek, miután termékenységét petefészekszövet átültetésével helyreállították. Ez az első alkalom, amikor az igen bonyolult kezelés két terhességet eredményezett.
#9
Medical Tribune II. évf.21. szám
Medical Online
2004-10-01
Lefagyasztott petefészekszövet autológ transzplantációját követően egészséges csecsemőnek adott életet egy 32 éves belga nő - közölte a The Lancet. Az asszonynál 1997-ben az extralimfatikus szerveket is érintő Hodgkin-kórt diagnosztizáltak. A sugár- és kemoterápia előtt laparoszkópiával öt szövetcsíkot távolítottak el az egyik petefészek kéregállományából, amelyeket -200 Celsius-fokra fagyasztottak. Egyéves kezelést követően a petefészek-működés leállásának jeleit észlelték a betegen, ezért két éven át hormonpótló kezelésben részesítették, ám a daganatterápia által előidézett petefészek-sorvadást nem tudták megállítani. Amikor az onkológus gyógyultnak nyilvánította, 2001-ben a hormonpótlást leállították, majd 2003 februárjában a hashártyában kialakított vékony barázda mentén, az érintetlenül hagyott jobb oldali ovárium fimbriájának közelébe visszaültették a petefészekminták egy részét. Öt hónap elteltével visszatért a szabályos menstruációs ciklus és a vér hormonkoncentrációja is helyreállt. Laparoszkóposan sikerült igazolni a tüsző kialakulását is. A természetes úton bekövetkező intrauterin terhességet tizenegy hónappal a műtétet követően állapították meg. Az eljárás előnye, hogy nem késlelteti a daganatellenes kezelés megindítását, hátránya viszont, hogy a jelenlegi eljárásokkal nem zárható ki egyértelműen a tumorsejtek jelenléte a megőrzésre szánt szövetmintában.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?