Dr. Fazekas Gábor neurológus, reumatológus és rehabilitációs szakorvost, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet Stroke utáni Rehabilitációs Osztály és Kiemelt Részleg vezető főorvosát az SMA betegek felnőttkori rehabilitációjáról kérdeztük.
Európában 1 év alatt a lakosság több mint 50%-a szenved a fejfájás valamilyen típusától. Az emberek 70%-a élt át életében legalább egyszer valamilyen típusú fejfájást. Egyes vizsgálatok emelkedő trendet jeleznek az elmúlt évtizedekre vonatkozóan (1). A fejfájás jelentősen befolyásolja a napi teljesítőképességet. Olyannyira, hogy a World Health Organization (WHO) adatai szerint a 15−49 éves korosztályban a migrén okozza a legjelentősebb betegségterhet (2).
Míg az elmúlt évtizedekben betegeink többnyire COPD-ben szenvedő vagy tbc-n átesett betegek voltak, napjainkban egyre nagyobb jelentőséget kap a tüdőtranszplantáltak, a tüdőfibrózisos és a malignus tüdődaganatos, valamint a covidos betegek rehabilitációja.
A tartósan lélegeztetésre szoruló, túlélt betegek esetében „Postintensive care syndrome” is kialakulhat, mely a légzőszervi mellett komplex muszkuloszkeletális rehabilitációt is szükségessé tehet.
Egyszerű légzési tréninggel megelőzhető a posztoperatív pneumonia-esetek fele, írja a The BMJ tanulmánya. Szakemberek szerint a módszert valamennyi felső hasi sebészi beavatkozásra váró betegnél fontolóra kellene venni.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?