A politikusok orvosnak tartanak, az orvosok politikusnak, az eredmény, hogy mindkét nyelvet jól beszélem – foglalta össze eredményessége eredőjét Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a 46. Medicina Fórum minapi konferenciáján.
Az American Cancer Society kutatói által vezetett vizsgálat megállapításai szerint az orvos–beteg-találkozások alkalmával érdemes rutinszerűen foglalkozni a fizikai aktivitás kérdéseivel. A szakemberek tanácsot is adnak, hogyan lehet a mozgástervet a beteggel közösen felépíteni és végrehajtását monitorozni.
Parkoló pályára állított intézményvezetők, slamposodó orvosok, az ellátórendszer útvesztőiben magukra hagyott betegek – ilyen ma a magyar egészségügy, miközben a fejlődő gazdaság és a hatékonyságnövekedés feltétele az egészséges munkaerő lenne.
Bár a szakma hónapok óta tényként kezeli, egy hétfői háttérbeszélgetésen az egészségügyért felelős államtitkár is azt mondta, hogy a kancelláriarendszert leghamarabb a 2018-as választások után vezethetik be. A MedicalOnline azt is megtudta, hogy megerősítik az országos tisztifőorvos jogköreit.
A napokban zárult, ötezer fős római HIV-AIDS-konferencián bemutatták az első meggyőző bizonyítékokat arról, hogy az eddigi AIDS-gyógyszerek (un. antiretrovirális szerek, ARV-k) nemcsak a már megfertőződött egyéneknek segítenek tovább életben maradni, hanem a vírus terjedését is képesek gátolni
A Szívbarát Munkahely pályázat nevezési határideje május 31-én jár le. A szervezők elsősorban azon cégek nevezését várják, amelyek törődnek kollégáik egészségével, sokat tesznek a munkahelyi stressz csökkentéséért, támogatják a rendszeres testmozgást és az egészséges táplálkozást – közölte az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) szerdán.
Bár az AIDS terápiája elsősorban a jó szervezésnek és a teljes körű gyógyszeres ellátásnak köszönhetően (egyelőre) sikertörténet, a betegség elleni küzdelem számos nehézséggel küzd Magyarországon. A problémákról dr. Bánhegyi Dénest, a Szent László Kórház AIDS-osztályának vezetőjét, dr. Mathiász Dórát, a GSK orvos-igazgatóját és a Pluss civil szervezet anonimitást kérő vezetőjét faggattuk.
A magyarországi statisztikák az AIDS terjedését igazolják. – Bánhegyi Dénes – Nem egyértelműek az adatok. Utánanéztünk: tavaly valóban kicsit emelkedett a friss pozitívak száma – de ez csak annyit jelent, hogy 2005-ben 100 körül mozgott. Magyarországon a 90-es évek közepétől gyakorlatilag minden évben 60–80 új fertőzést találtunk. Az, hogy tavaly az első félévben majdnem a duplájára nőtt az új esetek száma, elsősorban a szűrőrendszer megváltozásával magyarázható. Felszámolásáig az Országos Bőr- és Nemikórtani Intézet végezte a nemibeteg-gondozó hálózatban megjelentek HIV-szerológiáját. Náluk igen nehézkes volt kórisméhez jutni. A pozitív leletet is többször ellenőrizték, sokszor egy hónapos volt az átfutás. Néha azt „hazudtuk” a betegnek, eltört a kémcső – csupán azért, hogy ellenőrizhessünk egy 99,5 százalékos érzékenységű vizsgálatot! Abszurdum. Jelenleg a nemibetegek mintáit az Országos Epidemiológiai Központ laboratóriumában vizsgálják. Az anonim szűrést pedig az Anonim AIDS Tanácsadó Szolgálat jóval mobilabb, gyorsabb laboratóriumai végzik, ahol kevesebb vizsgálatból több fertőzöttet szűrnek ki. Ráadásul náluk több homoszexuális jelentkezik önként.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?