Medical Online >> Neurológia- Differenciáldiagnosztika
2024-08-27
A fejfájás a leggyakoribb panaszok közé tartozik. Kóreredet szempontjából önálló fejfájásokat és más betegségek következtében megjelenő (tüneti) fejfájásokat különítünk el. Az önálló fejfájások a szerkezetileg ép idegrendszer működészavarának következtében alakulnak ki; legfontosabb képviselőjük a migrén.
A migrén a népesség legalább 12 százalékát érinti. A rohamok alatt a betegek életminősége rendkívül rossz, a gazdasági és szociális kár óriási. Népegészségügyi jelentőségét fokozza, hogy a migrén aluldiagnosztizált és alulkezelt kórkép, így sok beteg nem kap megfelelő ellátást.
Randomizált elrendezésű, kontrollált klinikai vizsgálatok sora és az azokból született meta-analízis is alátámasztja a rimegepánt 75 mg-os dózisának hatásosságát és biztonságosságát a migrén akut kezelésében.
Rimegepánt hatására csökken a havi migrénes napok száma, javul a migrén-specifikus életminőség (MSQv2), amely az egészségügyi haszonban (EQ-5D-3L) is bekövetkező javulással társul.
A migrén akut kezelésében a szükség szerint (napi maximum egyszer) alkalmazott 75 mg rimegepánt – egy 1 éven át tartó utánkövetés során – csökkentette a havi migrénes napok számát, javította az életminőséget, miközben nem volt szükség a rimegepánt-alkalmazás gyakoriságának növelésére.
A rimegepánt egyszeri 75 mg-os dózisára egyaránt kedvező terápiás választ adnak azok a migrénes betegek, akik jelenlegi triptán-használók, triptán-naivok, esetleg korábban egy, vagy több mint 2 triptánra nem adtak kellő terápiás választ.
A kalcitonin gén-rokon peptid (CGRP) receptor-antagonista rimegepántnak a migrén akut kezelésében mutatott hatásossága és biztonságossága bizonyított. Nemrégiben a migrénes rohamok prevenciójának céljából alkalmazott rimegepánt hatásosságát és biztonságosságát vették górcső alá.
A migrénes roham kezelésében alkalmazott egyetlen 75 mg dózisú rimegepánt hatásosabb a placebonál, hasonló biztonságossági és tolerabilitási profil mellett.
A fejfájás talán az egyik leggyakoribb neurológiai kórkép, amely felmérések szerint minden második embert érinthet. Ha azonban jobban rákérdezünk, kiderülhet, hogy szinte alig van olyan ember, akinek élete során ne lett volna fejfájása. Miután meglehetősen sokszínű panaszról van szó, ezért indokolt volt az egyes altípusok pontosabb klasszifikálása. A klinikai gyakorlatban javasolt csoportosítást a Nemzetközi Fejfájás Társaság (IHS) időszakosan megújítva teszi közzé.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?