A legfejlettebb társadalmakban sem optimális a nagy törési rizikójú betegek kiemelésének és kezelésének gyakorlata, míg a betegek részéről a nem megfelelő terápiás fegyelem rontja a kezelés hatékonyságát.
Sok mindent nem tudunk az érelmeszesedés részleteiről, mozgatórugóiról. Ezen igyekszik változtatni Jeney Viktória, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar tudományos főmunkatársa, a Lendület-pályázat tavalyi nyertese és az általa vezetett Vaszkuláris Pathofiziológiai Kutatócsoport.
Visszanövesztették elvesztett ízületeiket és ízületi porcukat nyulak, amelyekbe mesterséges combcsontot ültettek eltávolított sajátjuk helyébe, írja a The Lancet.
Lényegesen kisebb méretükből fakadó, más anyagformákétól fizikai, kémia és biológiai szempontból is eltérő, előnyös tulajdonságaik miatt világszerte fokozott érdeklődés övezi a nanoanyagokat. Sajátos biológiai viselkedésük következtében ugyanakkor kedvezőtlen hatásaikkal is számolnunk kell.
Olasz tudósok felfedezték, hogyan készítsenek fából mesterséges csontokat. A facsontok könnyebbé tennék a valódi csontok gyógyulását és jobban funkcionálnának, mint az eddig használatos fém és kerámia implantátumok.
A nanorészecskék klinikai alkalmazása eddig nem ismert veszélyekkel járhat – hangsúlyozta Pándics Tamás, az Országos Környezetegészségügyi Intézet Kockázatbecslési Csoportjának munkatársa az innovatív gyógyszerek kutatására irányuló Nemzeti Technológiai Platform márciusi munkaértekezletén.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?