A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tünetei gyermekkorban kezdődnek, de gyakran felnőttkorban is komoly nehézségeket okoznak. A betegség terhéhez a tünetek perzisztálása mellett a pszichiátriai és szomatikus morbiditás fokozott kockázata is hozzájárul.
A felnőtt lakosság 5−8%-át érintő perifériás polineuropathiák (PNP) komplex etiológiát mutatnak. A háttérben álló leggyakoribb ok Európában és Észak-Amerikában a diabétesz, ezt a sorban az alkoholos PNP, majd a malignus betegségek növekvő prevalenciája következtében a kezelésükre alkalmazott kemoterápiák okozta PNP követi.
A cikk célja segítséget nyújtani abban, hogy a különböző pszichiátriai és neurológiai társbetegségek kialakulásakor hogyan válasszunk antiepileptikumot.
2002 után orvosok és laikusok sokasága fordított hátat az addig pozitívan értékelt menopauzális hormonterápiának az emlőráktól és a szívinfarktustól való félelem miatt.
Minden harmadik-negyedik serdülő mentálisan beteg, és minden tizedik súlyos emocionális zavarban szenved. Csak nagyon kevés érintett serdülő részesül megfelelő mentálhigiéniás ellátásban.
Genetikai háttere is lehet a sok nő életét minden hónapban megkeserítő premenstruációs tünetegyüttesnek. A jelenségért egy olyan gént tesznek felelőssé, melynek működését az ösztradiol nevű női hormon szabályozza.
A transzkraniális, azaz a koponyacsonton keresztül ható ultrahanggal megvizsgált betegek 28 százalékánál agyi vérkeringési zavarokat észleltünk - mondta az MTI-nek Káposzta Zoltán országos szakfelügyelő neurológus főorvos, a budapesti Jahn Ferenc Kórház osztályvezető főorvosa annak kapcsán, hogy a pénteken és szombaton Győrben, a fiatal neurológusok fórumán a résztvevőknek lehetőségük lesz elsajátítani ezt a korszerű diagnosztikai módszert.
Könnyű elvéteni a diagnózist
A pajzsmirigybetegségek már azelőtt is sokféle panaszt és tünetet okozhatnak, hogy kialakulnának a hormonszintek változására utaló fizikális jelek. Ez csökkent és fokozott pajzsmirigyműködés esetén egyaránt előfordul. A téves diagnózisok spektruma a depressziótól az appendicitisen át egészen a stroke-ig terjed.
Irritábilitás, türelmetlenség, érzelmi labilitás, alvászavar – nem biztos, hogy ilyen panaszok esetén eszünkbe jut a pajzsmirigybetegség lehetősége is. Pedig a hyperthyreosis – egyéb jellemző tünetei mellett – gyakran okoz pszichés eltéréseket is. Néha kifejezetten ezek dominálnak. A pánikbetegség súlyosbodása például egybeeshet a hyperthyreosis klinikai tüneteinek megjelenésével. Máskor az emocionális labilitásnál súlyosabb pszichés zavarok is társulhatnak hozzá, például mániás depresszió, schizoid és paranoid reakciók. Leírtak olyan esetet is, amikor a demencia thyreotoxicus eredetű volt, amely methimazol- és béta-blokkoló-kezelésre megszűnt.
A Deutsche Medizinische Wochenschrift nemrég két olyan esetet is ismertetett, amikor a pajzsmirigy működési zavara pszichiátriai betegség tüneteivel jelentkezett. Egy 63 éves egyedülálló nőnél akut pszichózis lépett fel: zavarttá és agitálttá vált, optikai hallucinációkról számolt be, és mind jobban elzárkózott a külvilágtól. A tünetek alapján felmerült a skizofrénia gyanúja, ez azonban ebben az életkorban meglehetősen szokatlan. A klinikusokat a kétoldali szemhéjödéma, a hideg, száraz bőr és a bradycardia terelte a helyes diagnózis, a hypothyreosis irányába, amelyet a magas TSH- és az alacsony pajzsmirigyhormon-koncentrációk is megerősítettek. A beteg T4-szubsztitúció mellett gyorsan tünetmentessé vált. A másik esetben a hyperthyreosis sokáig elkerülte a kollégák figyelmét, s ez egy 45 éves nőnek csaknem az életébe került. Az asszonyt öngyilkossági kísérlet miatt intenzív osztályon ápolták, amikor kiderült, hogy egy hónapja hangulati ingadozástól, ingerlékenységtől, izomgyengeségtől szenved és sokat fogyott. Hyperthyreosisának diagnosztizálásával és kezelésével hangulatzavarai és öngyilkossági gondolatai megszűntek.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?