Az öregedés látható jeleinek késleltetésére, leplezésére számos módszer kínálkozik: elsősorban a bőr textúrájának és pigmentációjának megváltoztatása. A beavatkozások azonban több „banánhéjeffektust” is tartogatnak.
Pikkelyek a hajhatáron
A pikkelysömör minden második esetben a fejbőrt érinti. Hámlasztással, rövid szteroidkezeléssel és D3-vitamin-analógok tartós alkalmazásával a legtöbb beteg eredményesen kezelhető.
A pikkelysömörre (pszoriázisra) jellemző ezüstös-pikkelyes, erythemás elváltozások igen kellemetlenek a betegek számára, s nem csupán az erős viszketés miatt: a léziók többnyire átlépik a hajhatárt, így mások számára is láthatóvá válnak. A bőrelváltozásokhoz hajhullás is társulhat, bár a kopaszodás rendszerint nem végleges.
Dr. Regine Gläser, a kieli Schleswig- Holsteini Egyetemi Klinika bőrgyógyásza az Aktuelle Dermatologie című lapban (2004;29:521–523) összefoglalta a kezelés lépéseit. Kezdetben szalicilsavat, pyrithion-cinket vagy gombaellenes hatóanyagokat (pl. ketoconazolt) tartalmazó sampont ajánl. A kátrányos samponok is kedvező hatásúak – írja –, bár kellemetlen szaguk olykor zavaró a beteg számára.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?