A szülés módja, az iskolai végzettség, a családi állapot és a testtömegindex mellett a szülés évszaka is befolyásolhatja azt, hogy milyen valószínűséggel lép fel az anyánál a post partum depresszió, közölte a PharmaOnline.
Az országban Szegeden elsőként indították útjára az EPDS-kérdőívet, amellyel a kismamák depresszióját szűrik terhesség alatt és szülés után – adja hírül a Délmagyar.
A budapesti Szent János Kórházban működő „Baba- Mama-Papa” („Együtt”) Program célja, hogy a várandósság ideje alatt fellépő pszichiátriai problémák kezelése során az anya ne legyen elszakítva gyermekétől.
A terhesség alatti és utáni, depresszióra történő szűrés jó hatással van a nőkre, az újszülöttekre és a családokra – ez az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG) most közzétett véleménye.
Nagy esélye van a szülés utáni depresszióra annak a kismamának, aki a szülést követő két hétben különösen fáradtnak érzi magát.
Egy egyesült államokbeli vizsgálat 18–35 év közötti, kórelőzményét tekintve egészséges résztvevői, akiknek terhessége is szövődménymentes volt és hüvelyi úton fejezték be, több különböző, kedélyállapotot (fáradtságra, stresszre, depressziós tünetekre vonatkozó állítások alapján) mérő kérdőívet töltött ki a 36. és 38. terhességi héten, illetve a szülést követő 7., 14. és 28. napon. (J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2005;34(5): 577–86.) A szubjektív tünetek értékelése mellett az elemzés arra is kiterjedt, hogy befolyásolja-e az illetőnél vagy családjában előforduló depresszió, a családi körülmények, valamint a lakóhely a gyermekágyi depresszió kialakulását. A stressz mértékére a nyál kortizolszintje alapján is próbáltak következtetni, e célból a kérdőívek kitöltésével egy időben köpetmintát kértek a kismamáktól, amelyet aztán az úgynevezett ELISA módszerrel vizsgáltak.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?