A költségvetési tervet mindig kitüntetett figyelem kíséri, hiszen a számok messze túlmutatva önmagukon azt is jelzik, vajon a kormány fontossági sorrendjében milyen helyet foglal el az ágazat.
A jövő évi költségvetési tervben egyelőre szó sincs további ágazati béremelésekről – az talán a céltartalékban kaphatott helyet –, az egészségpénztári kassza pedig egyelőre úgy néz ki, mintha lekopizták volna az ideit.
Az innovatív gyógyszergyártók legfőbb törekvése, hogy mindenkivel elfogadtassák: munkájukkal értéket hoznak létre a társadalom számára. Optimista vagyok – mondja erről Jakab Zoltán, akit a közelmúltban választottak a gyártói érdekképviselet elnökévé.
A legutolsó pillanatban benyújtott képviselői módosításokhoz képest az elfogadott jövő évi költségvetésben már nem változtak az egészségügyre fordítható összegek. Jobb jövőre sem lesz, reménykedjük: talán rosszabb sem.
Lapunk információja szerint a kormány ugyan szerdai ülésén állítólag elfogadta a gyógyszerkassza 53 milliárdos emelését, ám ugyanakkor további 15 milliárdos megtakarítást tűzött ki célul.
Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága egyelőre még nem látta azokat az előterjesztéseket, amelyek alaposan módosítanák az ágazat jövő évi költségvetését. Nem véletlenül, hiszen még mindig nem dőlt el, milyen mértékben íródnak át a 2013-at meghatározó pénzügyi keretek.
Az egészségbiztosítási pénztárnál egyelőre semmit sem tudnak a 2013-as gyógyszerkassza keretének növeléséről. Az OEP keddi nyílt napján viszont kiderült, a politikusok egyszerű jelenségekből egyszerű következtetéseket vonnak le. Ha például túl sok gyógyszerreklámot látnak a tévében, úgy gondolják, ha ennyire zöld a fű, ráküldhetik a fűnyírót. S mint az bebizonyosodott, nem is tétováznak.
Utólag már találgatni is kár, hogy a kormány miért a Coca Colával kezdte, s miért csak másodikként írta alá a stratégiai partnerségi megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök Bogsch Erikkel, a negyedrészben állami tulajdonú Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatójával.
Ad absurdum még az is előfordulhatna, hogy az állam egy forintban állapítja meg a társadalombiztosítás gyógyszerkasszájának összegét, s ami ezen felül kiadásként jelentkezik, azt befizetteti a gyártókkal. Ez lenne az úgynevezett sávos befizetés, amellyel eddig csak riogatták a gyártókat, mára viszont reális veszélyé vált a bevezetése.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?