A Betegoktatók és Egészségnevelők Országos Közhasznú Egyesülete (BEOKE) idén harmadik alkalommal hirdeti meg a Betegoktatók és Egészségnevelők Országos Versenyét a gyógyítás-ápolás-rehabilitáció területén dolgozóknak.
A Betegoktatók és Egészségnevelők Országos Közhasznú Egyesülete (BEOKE) szerint milliárdokat lehetne megspórolni az egészségügyben, ha a betegek betartanák orvosaik utasításait és az előírásoknak megfelelően szednék gyógyszereiket.
A Betegoktatók és Egészségnevelők Országos Közhasznú Egyesülete (BEOKE) meghirdeti a Betegoktatók és Egészségnevelők II. Országos Versenyét. Egészségügyi dolgozók: ápolók, orvosok, pszichológusok, gyógytornászok, dietetikusok, szociális munkások, logopédusok, ergoterapeuták, szakasszisztensek, mentősök stb. jelentkezését várják.
Döntött az egészségügyért felelős államtitkár, és megnevezte azt a 11 embert, akik a jövőben együtt dolgoznak majd egy hatékonyabb szakmai kollégiumi rendszer kidolgozásán. A bizottság élére Szócska Miklós két társelnököt jelöl, egyikük a szakmát, a másik politikát képviseli. A MedicalOnline ezúton teszi közzé a testület tagjainak nevét.
Nehéz helyzetben a betegszervezetek
A civil társadalom anyagi támogatás nélkül nehezen boldogul. A segítségükre siető cégek azonban nem egy esetben saját érdekeiket is igyekszenek érvényesíteni. A betegszervezetek kiharcolt önállósága – szerény költségvetésük miatt – naponta veszélybe kerül, és ezzel együtt az érdek-képviseleti munka, az érdekérvényesítési folyamat is gyakorta megkérdőjeleződik.
Betegszervezetek alakítását az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény tette lehetővé. Korábban magát a szervezést is engedélyhez kötötték, a működést pedig csak egészségügyi intézményben vagy a Vöröskeresztben engedélyezték. Hivatalosan csak a fogyatékkal élők szervezetei léteztek, amelyek azonban nem valódi érdekképviselők, inkább szolgáltatók voltak.
A hetvenes években orvosok, egészségnevelők szerveztek klubokat, csoportokat, majd az 1980-as évek közepén, a demokratizálódási folyamat részeként sorra alakultak a betegszervezetek. Mára legtöbbjük autonóm, többnyire betegek által alapított érdekvédelmi közösség. Mindez azért fontos, mert mint azt Mikéné Bodor Mária, a Rákbetegek Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozza, az önszerveződés következtében kialakult kohézió erősíti az önsegítő csoportokat, a kölcsönös segítségnyújtást, az érzelmi támogatást, a betegek egymás iránti felelősségét.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?