A jelen dolgozatban szakdolgozók részére foglaltam össze a legfontosabb elméleti ismereteket diabetológiai szempontból. A dolgozat második részében a mindennapi gyakorlat szempontjait összegzem, hiszen ezt a méltán népszerű hatóanyagot egyre többen használják.
Az új innovatív antidiabetikumokkal végzett keringési, illetve renális vég-pontú randomizált-kontrollált vizsgálatok meggyőző eredményei alapján egyes társtársasági nemzetközi ajánlások – és nyomukban hazai állásfogla-lások − a 2-es típusú diabétesz bizonyos betegcsoportjaiban metformin he-lyett SGLT-2 gátló vagy GLP-1 receptoragonista csoportú készítmény első-ként történő választását javasolják.
A GLP-1 agonisták, az SGLT-2- és a DPP-4-gátlók összehasonlításában az első két hatóanyagcsoportba sorolt vegyületek képesek az összmortalitás és a kardiovaszkuláris elhalálozás szignifikáns csökkentésére, közli a PharmaOnline.
A dipeptidil-peptidáz-4-gátló antidiabetikumok használata a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának fokozott kockázatával jár együtt, figyelmeztet a The BMJ tanulmánya. A szerzők hangsúlyozzák: eredményüket még meg kell ismételni, azonban az orvosoknak tisztában kell lenniük a lehetséges összefüggéssel.
A cukorbetegség kezelésének célja az optimális anyagcserehelyzet elérése, ami mind a kis-, mind a nagyérszövődmények kialakulásának kockázatát csökkenti.
Az európai gyógyszerhatóság szerint a jelenleg rendelkezésre álló adatok nem támasztják alá a közelmúltban az inkretin-tengelyre ható antidiabetikumok esetleges pankreatikus mellékhatásaival kapcsolatban felmerült félelmeket.