A magyar fejlesztésű 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével elsőként sikerült élő állatban másodpercek töredéke alatt, az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban megfigyelni az emlékek megszületését.
A transzkraniális fotobiomoduláció (PBM) új és nagyon ígéretes megközelítés a demencia és különösen annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór kezelésére.
Lovász László, az MTA elnöke adta át a köztestület 189. közgyűlésének hétfői ünnepi ülésén az Akadémiai Aranyérmet, az Akadémiai Díjakat, a Wahrmann Mór-érmet, az Arany János-életműdíjat és az Akadémiai Újságíró Díjat.
Az idegkutatók, akik még ma is újfajta idegsejteket fedeznek fel, a nem túl távoli jövőben mesterséges szinapszisok létrehozásával gyógyítják majd az agyi sérülést vagy az epilepsziát.
Az idegrendszeri információfeldolgozási zavarok jobb megértését is elősegíthetik azok a kutatási eredmények, amelyekről a Nature-ben számolt be négy amerikai társával együtt a cikket első szerzőként jegyző Makara Judit.
A klinikai depresszióban szenvedő emberek agyának egyes területei kisebbek és sűrűségük is kisebb, mint az egészséges kontrollszemélyeké – írta az MTI.
Az emlékezést kutató orvos, a fertőző betegségek leküzdésére törekvő virológus, vegyész és biokémikus is megtalálható az MTA Lendület-programjának tizenhat nyertese között.
Bár egyes neuronokban és neuronpopulációkban (például a szenzoros kéregben) sikerült kimutatni egyfajta irányérzékenységet, illetve azt, hogy az ingerlés tér- és időbeli mintázata befolyásolja a neuronális választ, Wilfrid Rall 50 éves hipotézisét most sikerült először közvetlenül igazolni egy technikailag lenyűgöző kísérletsorozattal.